PARTNER PORTALU
  • BGK

Potęgowo: Mają ciepło z biogazowi. W PPP zbudują sieć ciepłowniczą

  • aw    12 czerwca 2017 - 14:35
Potęgowo: Mają ciepło z biogazowi. W PPP zbudują sieć ciepłowniczą
Gmina Potęgowo (fot. youtube.com)

13 czerwca odbędzie się podpisanie umowy dofinansowanie projektu pn: „Budowa sieci ciepłowniczej wraz z węzłami cieplnymi w Gminie Potęgowo”. Przedsięwzięcie realizowane będzie w partnerstwie ze spółką Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno.
Wniosek gminy Potęgowo dotyczący projektu budowy ekologicznej sieci ciepłowniczej został najwyżej oceniony w województwie pomorskim. Kwota przyznanego dofinansowania to ok. 6,3 mln zł, co stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Wartość inwestycji ogółem wynosi 9,1 mln zł.

Projekt ma na celu nie tylko redukcję zanieczyszczeń do środowiska, ale również zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej do celów grzewczych. Zasilanie w energię cieplną będzie pochodziło z ciepłowni zlokalizowanej w biogazowni w Darżynie. Łączna długość planowanego ciepłociągu wyniesie prawie 5 km.

W ramach zadania wymienionych będzie 20 węzłów cieplnych, w budynkach położonych przy ul. Racławickiej, Witosa, Szkolnej oraz budynki Urzędu Gminy, GOK, GOPS, Przedszkola, Zespołu Szkół oraz w istniejącej kotłowni. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest po podpisaniu umowy o dofinansowanie tj. w III kwartale 2017.

Wniosek o dofinansowanie gmina Potęgowo złożyła do Urzędu Marszałkowskiego w grudniu 2016 r. W wyniku trwającej cztery miesiące procedury oceny wniosków, zespół ekspertów uznał właśnie ten projekt za najlepszy i znalazł się on na pierwszym miejscu listy rankingowej. Złożenie wniosku poprzedziły wieloletnie przygotowania, które rozpoczęły się w 2012 r. W listopadzie 2016 r. wójt gminy Dawid Litwin powołał zespół zadaniowy, składający się z pracowników Urzędu Gminy oraz Zakładu Usług Publicznych w Potęgowie. Przedsięwzięcie realizowane będzie w partnerstwie ze spółką Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.