PARTNER PORTALU
  • BGK

"Potop" reaktywacja

  • KB    4 maja 2010 - 09:19
"Potop" reaktywacja

Jeszcze w maju bydgoska fontanna „Potop” zostanie oddana do użytku. Na Placu Wolności dobiegają bowiem końca prace przy odnowieniu misy, w której ponownie stanie odtworzona fontanna.
Pierwszy etap prac – finansowany z budżetu miasta – polegał na odnowieniu misy wraz z odtworzeniem mozaiki, która w latach powojennych została zalana asfaltem. W dalszej kolejności wykonane zostanie m.in. oświetlenie wodotrysku. Pierwszy z elementów fontanny – niedźwiedzica – został przywieziony do parku Kazimierza Wielkiego na początku kwietnia. Wcześniej rzeźba przedstawiająca niedźwiedzicę stała przez blisko rok na placu przed galerią Drukarnia.

Pierwotna fontanna została odsłonięta w Bydgoszczy 23 lipca 1904 roku. Jej autorem był berliński artysta - rzeźbiarz Ferdinand Lepcke (1866-1909). Jest on też autorem symbolu Bydgoszczy, „Łuczniczki” która stoi w mieście od 1910 roku. Fontanna „Potop” przedstawiała sceny z biblijnego potopu: grupę ludzi i zwierząt ratujących się przed wznoszącą się wodą. Kopie bydgoskiej rzeźby stanęły w rodzinnym mieście rzeźbiarza - Coburgu (Bawaria) i w Eisleben (Sachsen - Anchalt). Rzeźba z Bydgoszczy w styczniu 1943 roku została przetopiona na cele wojenne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.