PARTNER PORTALU
  • BGK

Potrzebna rozmowa na temat budowy A1

  • PAP    4 czerwca 2013 - 07:52
Potrzebna rozmowa na temat budowy A1

Minister transportu Sławomir Nowak nie jest zadowolony z postępu prac na budowie odcinka autostrady A1 między Czerniewicami i Kowalem.
Zapowiedział rozmowę z włoską firmą Salini Polska, która jest liderem konsorcjum budującego ten odcinek.

„Nie ukrywam, że nie jestem zadowolony z postępu prac na autostradzie A1 między Czerniewicami a Kowalem.

W tym tygodniu mamy zamiar spotkać się jeszcze z szefostwem włoskiego koncernu Salini, również poprosiłem ambasadora Włoch o spotkanie, abyśmy mogli porozmawiać o tej kłopotliwej inwestycji i zaangażowaniu włoskiej firmy na tym kontrakcie" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Nowak.

Minister przypomniał, że po wykluczeniu z kontraktu irlandzkiego wykonawcy w postępowaniu przetargowym wygrało włosko-polskie konsorcjum, którego liderem jest firma Salini Polska.

„O ile zaangażowanie polskiego wykonawcy jest duże i widać to zaangażowanie na placu budowy, o tyle do zaangażowania włoskiego partnera w konsorcjum mamy pewne zastrzeżenia. Stąd potrzebna będzie taka męska, twarda rozmowa, co dalej z tym kontraktem, czy mają zamiar wywiązać się z terminów kontraktowych" - dodał Nowak. Zaznaczył, że wcześniejsze deklaracje ze strony wykonawców nie do końca zostały spełnione.

W kwietniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z włosko-polskim konsorcjum, którego liderem jest firma Salini Polska, umowy na dokończenie dwóch odcinków A1 z Czerniewic do Kowala. Konsorcjum dokończyć ma odcinek A1 w woj. kujawsko-pomorskim za 1,05 mld zł.

Na dokończenie budowy autostrady A1 nowi wykonawcy mają od dnia podpisania umowy od 11 do 12 miesięcy.

Nowak spotkał się w poniedziałek z dziennikarzami w Pawlikowicach na budowie jednego z łódzkich odcinków trasy ekspresowej S8, po wizycie na budowanych odcinkach autostrady A1 w województwie kujawsko-pomorskim oraz łódzkim, a także drogi ekspresowej S8 w Łódzkiem.

Nowak zapowiedział, że już latem 2014 roku fragmenty drogi ekspresowej S8 w granicach woj. łódzkiego będą oddawane do użytkowania, a wiosną, najdalej wczesnym latem 2015 roku, przejedziemy już na całym odcinku między Łódź-Południe a Wrocławiem.

Według niego, fragment S8, który buduje Budimex jest bez zastrzeżeń, ale nie wszystkie odcinki są tak zaawansowane. „Tam też jest potrzebna dodatkowa mobilizacja" - mówił.

Minister zapowiedział, że na wtorkowej Radzie Ministrów omawiany będzie załącznik nr 5 do Krajowego Planu Budowy Dróg i Autostrad. Jego zdaniem, jest on kluczowy „abyśmy płynnie przeszli od starej perspektywy, do realizacji nowych projektów drogowych w nowej perspektywie (lat 2014-2020)".

Jego zdaniem, jeśli RM przyjmie załącznik to już we wtorek możliwe będzie ogłoszenie przetargów na kolejne odcinki dróg ekspresowych. „Będą to pierwsze fragmenty drogi ekspresowej S7 na północ od Warszawy i fragmenty drogi S3" - mówił Nowak.

„Mam nadzieję, że jutro Rada Ministrów przyjmie moją propozycję, abyśmy już w najbliższych dniach ogłaszali przetargi na kolejne ponad 700 km nowych dróg ekspresowych. To jest ponad 30 mld zł, również unijnych pieniędzy, z tych, które udało się premierowi Tuskowi wynegocjować, tak abyśmy mogli płynnie przechodzić z perspektywy do perspektywy" - ocenił minister transportu.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.