PARTNER PORTALU
  • BGK

Powalczą militarnie o autostradę

  • PAP    29 kwietnia 2011 - 13:21
Powalczą militarnie o autostradę

Władze Jaworzna przygotowały na majowy weekend happening, którego kulminacją będzie zainscenizowane "odbicie" zamkniętego dla ruchu węzła autostrady A4.
Samorządowcy od dawna spierają się z zarządcą autostrady o możliwość otwarcia tego węzła. W sobotę toczący się (na poważnie) spór wejdzie (z przymrużeniem oka) w "militarną" fazę. Zabytkowe pojazdy wojskowe i przebrani za żołnierzy pasjonaci militariów z replikami broni mają odzyskać węzeł dla mieszkańców. Stroną w toczącym się sporze jest zarządzająca płatną autostradą Katowice-Kraków spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM).

Samorządowcy argumentują, że niedostępność węzła autostrady w dzielnicy miasta, Jeleniu, uniemożliwia pełne korzystanie z niej przez mieszkańców i utrudnia miastu pozyskiwanie inwestorów. Jeden z nich wycofał się z dużego przedsięwzięcia przy autostradzie gdy okazało się, że nie uda się otworzyć węzła dla ruchu. SAM tłumaczy m.in. że umowa koncesyjna, na podstawie której spółka zarządza drogą, nie przewiduje otwarcia węzła w tym miejscu, choć on faktycznie istnieje.

Zapraszając na sobotnie "odbicie" węzła autostradowego samorządowcy napisali m.in., że dotychczas trwały negocjacje, ale teraz jaworznianie postanawiają sięgnąć po argument siły.

- Uzbrojony oddział blokujący autostradowe bramki zostaje zaatakowany przez wozy bojowe i żołnierzy piechoty. Wywiązuje się bitwa, płonie samochód, padają strzały... Jaworznickie wojska nie dają za wygraną - pokonują zaskoczonego wroga a szlaban pęka pod kołami ciężkiego transportera. Węzeł jest otwarty. To nie scenariusz filmu sensacyjnego, a happening zorganizowany w ramach odbywającej się po raz pierwszy w mieście Wojskowej Majówki - czytamy w zaproszeniu na imprezę.

W podobnej konwencji odpowiedziała organizatorom pikniku spółka SAM. - Dzielni Obrońcy Węzła Jeleńskiego! Zrządzeniem losu, z cudzej woli lub z własnego wyboru w najbliższą sobotę staniecie do walki w obronie Węzła Jeleńskiego. Niezależnie od przyczyny, dla której znajdziecie się po tej stronie barykady, czeka Was niełatwa próba. Będzie wymagała niezłomności charakteru i zdolności przeciwstawiania się wszechobecnej propagandzie - napisała spółka, której oświadczenie podpisał "Sztab Dowództwa Armii A4 Katowice-Kraków".

- Będziecie narażać się na niebezpieczeństwo i brak zrozumienia w sprawie, która i nam nie jest całkiem obojętna. Dziękujemy Wam za godną najwyższego podziwu gotowość do walki i poświęceń w tej konfrontacji. Podkreślamy, że dochodzi do niej bez naszego udziału i nie z naszej woli. Jednocześnie wzywamy do niepodejmowania działań zbrojnych! Kierujemy do Was ten apel w imię bezpieczeństwa, które uznajemy za wartość nadrzędną - napisał "sztab".

- Pamiętajcie: walczycie w obronie usankcjonowanego prawnie porządku rzeczy, ustanowionego w czasie pokoju i porozumienia ówczesnych przywódców dzisiejszej konkwisty z najwyższymi czynnikami państwowymi - napisali przedstawiciele SAM, nawiązując do ustaleń zawartej ze Skarbem Państwa umowy koncesyjnej.

- Musicie mieć świadomość, że rywal będzie w przewadze. Jeśli mimo to zwycięży w Was wola walki, pamiętajcie, że walczyć czasem znaczy więcej niż zwyciężać, a przegrana bitwa może być zapowiedzią wygranej wojny - wskazują autostradowi "sztabowcy".

Wojskowa Majówka w Jaworznie potrwa pięć dni - od piątku do wtorku. Do miasta przyjadą wojskowe pojazdy, które na co dzień można zobaczyć tylko w muzeum, m.in. odrestaurowane wozy bojowe, samochody ciężarowe oraz repliki broni palnej. Sobotnie "odbicie" węzła autostradowego poprzedzi parada zabytkowych aut ulicami miasta. Dla widzów przygotowano także żołnierską grochówkę, pokazy jazdy terenowej pojazdów wojskowych oraz zawody strzeleckie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.