PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiat jarosławski kupi zabytkowy gmach. Szuka mecenasów kultury

  • aw/PAP    31 maja 2017 - 12:13
Powiat jarosławski kupi zabytkowy gmach. Szuka mecenasów kultury
Neoklasycystyczny gmach wzniesiony został w latach 1907-1912 (fot..starostwo.jaroslaw.pl)

- W tym przypadku liczy się jednak to, że ten budynek to dziedzictwo Ziemi Jarosławskiej, o który należy zadbać, bo to nasz obowiązek, byśmy po sobie zostawili coś dla przyszłych pokoleń - mówi starosta jarosławski.
• Powiat jarosławski kupi od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zabytkowy budynek w centrum miasta, w którym kiedyś mieściło się Powiatowe Ognisko Baletowe i biblioteka miejska.

•Wynegocjowana kwota to 550 tys. zł.

• Po remoncie w budynku ponownie będzie się mieścić Powiatowe Ognisko Baletowe. Znajdą się tam też pamiątki związane z jarosławskimi Żydami.

 

Konrad Sawiński ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu podkreślił, że negocjacje w sprawie kupna nieruchomości trwały pół roku. W ich wyniku udało się ustalić kwotę sprzedaży w wysokości 550 tys. zł, płatną w dwóch transzach: w tym roku 450 tys. zł, w przyszłym - pozostałą kwotę. Zapewnił, że pieniądze na zakup są zagwarantowane w budżecie starostwa.

Zdaniem starosty jarosławskiego Tadeusza Chrzana, który jest inicjatorem zakupu i negocjatorem, ustalona kwota kupna kamienicy jest sukcesem, biorąc pod uwagę m.in. ceny rynkowe podobnych nieruchomości.

Budynek z historią

Neoklasycystyczny gmach wzniesiony został w latach 1907-1912. Przed wojną w tym budynku mieściła się siedziba Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich Jad Charuzim (z hebr. zręczna dłoń). Po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa. Znajdowało się tam ognisko baletowe i biblioteka publiczna. W 2008 r. został zwrócony Gminie Żydowskiej, a jego właścicielem została Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Zgodę na zakup kamienicy wyraziła Rada Powiatu. Po odkupieniu budynku od Fundacji konieczne będzie przeprowadzenie gruntownego remontu. Pieniądze na ten cel będą szukane poprzez fundusze europejskie, środki konserwatora zabytków oraz w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego.

"Być może znajdą się także prywatni przedsiębiorcy, lokalni lub regionalni, którzy zechcą zostać mecenasami perełki jarosławskiej historii i kultury" - ocenił Sawiński.

W budynku - zgodnie z zamiarami inwestora - swoja siedzibę będzie miało znowu Powiatowe Ognisko Baletowe.

"Ognisko jest wartością samą w sobie i ważnym elementem jarosławskiej historii. Chcemy nawiązywać do chlubnych tradycji tej organizacji oraz umożliwić młodzieży i dzieciom realizację ich pasji muzycznych i tanecznych, tak modnych obecnie, w jak najbardziej profesjonalnych warunkach" - zapewnił starosta.

W wyremontowanym budynku powstanie też sala pamięci poświęcona dziedzictwu kulturowemu jarosławskich Żydów. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.