PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty procesują się o pieniądze na remont drogi

  • PAP    25 marca 2013 - 19:00
Powiaty procesują się o pieniądze na remont drogi

Kwoty 220 tys. zł, jako zwrotu dodatkowych nakładów na remont drogi lokalnej, żąda od powiatu lidzbarskiego powiat braniewski (warmińsko-mazurskie). Sprawę sporu między samorządami powiatowymi rozpoznawał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Olsztynie.
Sprawa dotyczy nakładów na remont 17-kilometrowego odcinka drogi Pieniężno-Babiak. Samorządowcy z obu powiatów nie spierają się o zasadność remontu, gdyż oceniają, że odbudowana droga służy mieszkańcom obu powiatów, ale spór dotyczy rozliczenia kosztów prac.

Według samorządowców droga ma duże znaczenie dla lokalnej społeczności, gdyż łączy się z drogą ekspresową nr 22, tak zwaną berlinką, która prowadzi do nieodległego, największego polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Grzechotkach.

Oba powiaty lidzbarski i braniewski zawarły we wrześniu 2010 roku porozumienie w sprawie remontu drogi. Wyliczyły, że koszt remontu drogi wyniesie 7,3 mln zł. Inwestycja miała być finansowana z Narodowego Programu Odbudowy Dróg Lokalnych w wysokości 3 mln zł; 1,5 mln zł miało pochodzić z budżetu województwa, a pozostałą kwotę miały dołożyć wspólnie oba starostwa, ale proporcjonalnie do przebiegu długości drogi na terenie swojego powiatu. Na terenie powiatu lidzbarskiego droga ma 1,5 kilometra długości, a na terenie powiatu braniewskiego droga ma ponad 15 kilometrów.

Po remoncie drogi i rozliczeniu inwestycji starostwo powiatowe w Braniewie zażądało od powiatu lidzbarskiego dodatkowych 220 tys. zł. Ten odmówił zapłaty.

W poniedziałek sąd przesłuchał samorządowców, którzy uczestniczyli w przygotowaniu porozumienia o finansowaniu inwestycji: byłych starostów braniewskiego i lidzbarskiego.

Do sądu nie stawił się obecny starosta braniewski Krzysztof Kowalski. Zeznawał natomiast starosta lidzbarski Jan Harhaj, który powiedział, że żądanie przez sąsiedni powiat dodatkowych pieniędzy jest nieuprawnione i że z budżetu powiatu lidzbarskiego nie będzie wypłacona żadna dodatkowa kwota.

Sąd odroczył wydanie wyroku w sprawie zapłaty do piątku. Jednocześnie, mimo rozpoczętego procesu, wciąż namawiał obie strony do zawarcia ugody.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.