PARTNER PORTALU
  • BGK

Powołali spółkę do dokończenia białostockiego stadionu

  • PAP    18 lutego 2013 - 16:12
Powołali spółkę do dokończenia białostockiego stadionu

Gmina Białystok powołała w poniedziałek spółkę z o.o. Stadion Miejski, która będzie odpowiedzialna za dokończenie budowy tego obiektu. 100 proc. udziałów w spółce ma samorząd - poinformowała Urszula Mirończuk, rzecznik prasowy prezydenta miasta.
Spółka powstała z przekształcenia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR). Obecnie jest to Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji (BOSiR), który przejął od MOSiR dotychczasowy zakres działalności, z wyjątkiem spraw związanych ze stadionem i zapleczem treningowym. Te są obecnie w kompetencjach spółki Stadion Miejski.

Czytaj też:  Stadion w Białymstoku do połowy 2014

Jak już wcześniej mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, utworzenie takiej spółki celowej jest optymalnym rozwiązaniem, które pozwoli na sfinansowanie inwestycji. W przyszłości spółka ma bowiem wyemitować obligacje, by w ten sposób uzyskać pieniądze na dokończenie budowy.

Stadion miejski w Białymstoku budowany jest przez hiszpańsko-polskie konsorcjum, którego liderem jest obecnie hiszpańska firma OHL (Obrascon Huarte Lain SA). To drugi wykonawca obiektu.

Pierwotnie stadion miał być gotowy w 2012 roku. Miasto jednak wypowiedziało umowę zwycięzcy pierwszego przetargu, polsko-francuskiemu konsorcjum. Powodem były opóźnienia w pracach. Sprawa trafiła do sądu (tam wciąż nie ma rozstrzygnięcia, miasto domaga się kar umownych, ale konsorcjum również złożyło takie żądanie w pozwie wzajemnym - red.), a w drugim przetargu wybrano konsorcjum hiszpańsko-polskie. Zaproponowana przez nie cena, to prawie 206,5 mln zł netto.

Ustalony z nim w umowie termin zakończenia inwestycji, to początek 2014 r. Jak powiedział prezes spółki Stadion Miejski Adam Popławski, ponieważ jednak termin zakończenia pierwszego etapu inwestycji (połowa stadionu), planowany na koniec lutego, został przesunięty na koniec czerwca 2013 roku, oddanie całego obiektu do użytku planowane jest na czerwiec 2014 roku.

Miejski stadion w Białymstoku ma być obiektem na 22,5 tys. widzów, spełniającym standardy UEFA. Jednym ze źródeł jego finansowania są fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.