PARTNER PORTALU
  • BGK

Powołano spółkę dla zorganizowania centrum kulturalnego

  • PAP    26 lutego 2014 - 17:09

Radni Bydgoszczy w środę wyrazili zgodę powołanie przez miasto wspólnie z samorządem województwa spółki, która zajmie się utworzeniem wielofunkcyjnego centrum kulturalnego, służącego m.in. organizacji Międzynarodowego Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.
Spółka będzie nazywać się "Plac Teatralny", od miejsca w śródmieściu Bydgoszczy, w którym ma powstać wielofunkcyjne centrum kulturalne. Budowa ma kosztować około 500 mln zł, a wsparcie w wysokości ok. 250 mln zł zadeklarował minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Centrum ma służyć organizacji imprez kulturalnych i kongresów. Jednym z takich przedsięwzięć miałby być festiwal Camerimage. Impreza odbywa się w Bydgoszczy od 2010 r., a organizująca je Fundacja Tumult ma podpisaną umowę z władzami Bydgoszczy do 2014 r. Dyrektor Tumultu Marek Żydowicz wielokrotnie podkreślał, że warunkiem dalszego organizowania w mieście Camerimage jest powstanie odpowiedniego centrum festiwalowo-kongresowego.

Władze miasta chcą, aby budowla cechowała się nieprzeciętnymi walorami architektonicznymi. Obiekt ma mieć m.in. dużą salę widowiskową i parking podziemny.

Urząd Miasta w drodze przetargu wyłonił już konsorcjum, które ma przygotować wstępne studium wykonalności centrum. Ma ono zawierać m.in. opis projektu, a także analizę ekonomiczną, finansową, techniczną, otoczenia gospodarczego i środowiskową.

Plac Teatralny swoją nazwę zawdzięcza teatrom, które stały w tym miejscu. Pierwszy z budynków teatru powstał w pierwszej połowie XIX w. przetrwał do 1890 r., a drugi został wzniesiony w 1885 r. i przetrwał do 1945 r. W czasie walk o wyzwolenie miasta teatr został trafiony pociskiem i częściowo spłonął, a następnie został rozebrany.

Nazwy Plac Teatralny używano w czasach pruskich, w Polsce międzywojennej, w czasie okupacji i w pierwszych latach po wojnie i znów od 1990 r. W latach 1950-56 był to Plac Wyzwolenia, a w latach 1956-90 - Plac Zjednoczenia.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.