PARTNER PORTALU
  • BGK

Powrót najstarszej wiaty

  • JL    17 sierpnia 2016 - 09:49
Powrót najstarszej wiaty

Na dworzec kolejowy Poznań Główny wróciły elementy najstarszej wiaty. Fot. Mat. prasowe

Na dworzec kolejowy Poznań Główny wróciły elementy najstarszej wiaty, która przed jego modernizacją stała na peronie 2.
Żeliwne słupy ozdobne z końca XIX wieku po przeprowadzeniu zabiegów konserwatorskich stanęły na wyremontowanym ostatnio peronie 4a.

– To elementy jedynej zachowanej wiaty peronowej z okresu najstarszego dworca kolejowego w mieście. Jest to więc obiekt o dużej wartości historycznej. Konstrukcja była zdemontowana przed Euro 2012, w związku budową kompleksu City Center. Pozwolenie konserwatorskie nakazywało przechować zdemontowane elementy po to, by je wyeksponować w innym miejscu – mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejski konserwator zabytków w Poznaniu.

Przechowaniem elementów starej wiaty peronowej zajęła się kolejowa spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

– Mieliśmy obawy, czy ich stan po tych kilku latach pozwoli na to, by pełniły funkcję nośną -przyznaje Joanna Bielawska-Pałczyńska.

Pozwolił.

– Przechowywane elementy wiaty wyremontowaliśmy. Część musieliśmy wymienić na nowe – wyjaśnia Zbigniew Wolny z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Pojawienie się wyremontowanej konstrukcji w nowym miejscu umożliwił rozpoczęty w ubiegłym roku remont dworcowych peronów. Peron 4a, na którym stanęła, jest pierwszym, który zostanie oddany do użytku po remoncie.

– Na peronie 4a dworca Poznań Główny trwają właśnie odbiory robót i niebawem rozpocznie on normalne funkcjonowanie. W przyszłym roku zakończymy modernizację peronów 4-6. Całość pochłonie 40 mln zł – informuje Zbigniew Wolny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.