PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaje infrastruktura dla nowej dzielnicy w Gdańsku

  • PAP    15 maja 2014 - 19:08
Powstaje infrastruktura dla nowej dzielnicy w Gdańsku

- Główny punkty zasilania, który będzie zaopatrywał w prąd powstającą w centrum Gdańska nową dzielnicę - Młode Miasto, oddała 15 maja do użytku spółka Energa-Operator. W środę otwarto z kolei nową ulicę, która skomunikuje planowaną dzielnicę z resztą miasta.
Młode Miasto powstanie na kilkudziesięciu hektarach leżących w sąsiedztwie placu Solidarności, na których przed kilkunastu laty prowadziła działalność gdańska stocznia. Zakład uwolnił część terenów skupiając swoją działalność głównie na pobliskiej wyspie Ostrów.

Postoczniowe tereny trafiły do kilku firm, które szukają inwestorów mających wybudować na tym terenie m.in. obiekty mieszkalne i biurowe, centrum handlowe i kinopleks. Na obszarze przyszłej nowej dzielnicy znajduje się też historyczna sala BHP, powstaje również Europejskie Centrum Solidarności.

Jak poinformował dyrektor generalny gdańskiego oddziału firmy Energa-Operator Piotr Bartczak, zlokalizowany przy ul. Lisia Grobla główny punkt zasilania będzie służył dystrybucji energii elektrycznej na terenie Młodego Miasta, ale zasili też w prąd gdański Dworzec PKP, pobliską Galerię Madison oraz część Głównego Miasta. "W przyszłości będzie zasilał kilka powstających właśnie obiektów, w tym Muzeum II Wojny Światowej" - wyjaśniła rzecznik prasowy firmy Energa-Operator SA Alina Geniusz-Siuchnińska.

Bartczak podkreślił, że uruchomienie nowego punktu zasilania i zastosowane w nim nowoczesne rozwiązania techniczne (w tym zdalne sterowanie urządzeniami), pozwolą na szybsze wykrycie i usunięcie ewentualnej awarii i przywrócenie zasilania.

Geniusz-Siuchnińska dodała, że budowa głównego punktu zasilania dzielnicy Młode Miasto kosztowała ponad 32 mln zł.

Na terenie Młodego Miasta istnieje już także główna droga - ulica Nowa Wałowa, która będzie zapewniała komunikację przyszłym użytkowników nowej dzielnicy. Inwestycję zrealizowała z pomocą miasta firma BPTO, zarządzająca dużą częścią terenów postoczniowych. Licząca około 1,7 km droga została w środę oddana do użytku.

Jak poinformowała Dagmara Rozkwitalska z BPTO, budowa nowej ulicy kosztowała w sumie ponad 102 mln zł, z czego 40 mln wyłożyło miasto na przygotowanie terenu, w tym m.in. niezbędne wyburzenia, a 62 mln na samą budowę - BPTO.

Tereny postoczniowe to w sumie około 70 hektarów. Właścicielem tych gruntów jest w tej chwili kilka firm, w tym m.in. BPTO, TK Development, Drewnica Development i Synergia 99. Spółki te planują samodzielne inwestycje lub poszukują inwestorów zainteresowanych poszczególnymi lokalizacjami czy budową konkretnych obiektów. Na obszarze Młodego Miasta działa także wiele firm, prowadzących m.in. działalność stoczniową.

Jak zaznaczyła Rozkwitalska, trudno jest przewidzieć, kiedy powstanie nowa dzielnica. Tempo prac nad poszczególnymi obiektami zależne bowiem będzie od nastawienia inwestorów, a także zapotrzebowania na rynku i wielu innych warunków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.