PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaje nowe suburbium aglomeracji śląskiej

  • EM    4 grudnia 2013 - 19:49
Powstaje nowe suburbium aglomeracji śląskiej

Ten, kto myśli o postawieniu własnego domu, postąpi zgodnie z obowiązującym trendem, jeśli odpowiedniej działki budowlanej szukać będzie na terenach podmiejskich.
Katowicka spółka GC Investment, znana przede wszystkim z realizacji projektu rewitalizacji terenów pokopalnianych w Bytomiu oraz kilku innych, dużych inwestycji w województwie śląskim, ma także ofertę dla indywidualnych inwestorów.

Oto w Boniowicach, we wsi należącej do gminy Zbrosławice, powstaje osiedle domków jednorodzinnych - „Sarnie Pole". Będzie spełniało funkcję suburbia dla Gliwic i Zabrza, a także Tarnowskich Gór, Pyskowic i Toszka. Dojazd ze zbrosławickiego „Sarniego Pola" do okolicznych miast zapewnia przebiegająca w pobliżu droga krajowa numer 94. W nieodległym sąsiedztwie znajdują się także węzły autostradowe na A1 i A4.

Czytaj też: Powstanie specjalne osiedle dla seniorów

Teren inwestycyjny tworzy 530 działek o średniej powierzchni 1000  m kw. Już sprzedano 11 w pierwszej, najwcześniej zagospodarowanej części przyszłego osiedla. Trwają prace nad uzbrajaniem kolejnych, buduje się drogi wewnętrzne. Na kilkunastu działkach GC Investment wybuduje domy sama; pozostałe stanowić będą ofertę dla indywidualnych inwestorów i deweloperów. Część terenu osiedla zajmą obiekty o charakterze komercyjnym. Co ważne: Sarnie Pole ujęte jest w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego. Jego przyszłym mieszkańcom nie grozi więc to, że pod ich oknami wyrośnie któregoś pięknego dnia zakład produkcyjny, supermarket czy oczyszczalnia ścieków.

Suburbia dużych aglomeracji wzbudzają zainteresowanie indywidualnych nabywców nie tylko przez wzgląd na ich sielskość, uroki krajobrazu i możliwość tworzenie własnej przestrzeni życiowej. Źródła tego trendu są także bardziej prozaiczne: działki budowlane zlokalizowane poza centrami miast są po prostu tańsze. No i w ogóle są. Te, które znajdują się w obrębie miast wojewódzkich kosztują 500 a nawet 700 zł. za metr kwadratowy.

Zlokalizowane w gminach, w sąsiedztwie aglomeracji, kosztują zwykle nieco powyżej 100 zł za metr kwadratowy. Najdroższe są w województwie mazowieckim, najtańsze na Podkarpaciu. Na „Sarnim Polu" wyceniono je na nieco poniżej 100 zł. Wystawiane na sprzedaż w sąsiedztwie kosztują 125 - 200 zł za m kw. Przy okazji: dobrze wiedzieć, że działka kupiona w miejscu, w którym osiedle mieszkaniowe ma dopiero powstać, zyska na wartości co najmniej kilka procent, w chwili gdy powstanie tam pierwszy dom. 

Największym wzięciem cieszą się dziś działki budowlane, z których dojazd do centrum aglomeracji nie zajmuje więcej niż godzinę, a ich powierzchnia nie przekracza 1250 m kw. Tu potencjalni nabywcy stawiają jednak jeden istotny warunek: muszą one być objęte aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.