PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaje winnica lubuska

  • PAP    17 listopada 2011 - 20:28
Powstaje winnica lubuska

Województwo lubuskie buduje własną winnicę. Niedługo zostanie powołana spółka, która będzie nią zarządzać, a do lutego 2012 roku ma powstać program o tradycjach winiarskich w regionie, który pomoże w pozyskaniu funduszy na stworzenie winnicy.
Winnica powstanie na 35 hektarach na terenie gminy Zabór we wsi Łazy. Wykonano już tam badania gleby, a nasadzenia zaplanowano na wiosnę 2013 roku.

W winnicy będzie uprawianych sześć odmian winorośli. Wstępne deklaracje uczestnictwa w projekcie podpisało 18 lubuskich winiarzy.

- Winiarze będą uprawiać wyznaczone części pola, maksymalnie 1-2 hektary, i sami zbierać zbiory, a nasza uczelnia będzie wspierać ich poprzez prowadzenie badań sadzonek - mówi prorektor ds. rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie Izabela Wojewoda.

PWSZ w Sulechowie wspólnie z samorządem województwa zarządza terenem, na którym powstanie winnica.

Pierwsze udokumentowane informacje o zielonogórskich winnicach, założonych przez flamandzkich osadników, pochodzą z 1374 roku.

Szczególnie pomyślna ze względu na dobre warunki atmosferyczne była dla zielonogórskich upraw winorośli druga połowa XV wieku. W XIX wieku w powiecie zielonogórskim (zabierz głos/oceń prezydenta) znajdowało się 1400-1500 hektarów winnic.

W okresie industrializacji na tym terenie powstało siedem znaczących winnic, w tym słynne zakłady Gremplera, gdzie rozpoczęto produkcję pierwszego niemieckiego wina musującego. Na bazie tej fabryki po 1945 roku powstała Lubuska Wytwórnia Win, która w 1990 roku została zlikwidowana.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.