Powstało Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach

Muzeum Dialogu Kultur to nowy punkt na mapie kulturalnej Kielc. Placówka - jako oddział Muzeum Narodowego w Kielcach - będzie głównie edukować, mniejszy nacisk kładąc na pokazywanie obiektów sztuki.
Powstało  Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach
"To muzeum będzie przekazywać wiedzę, która jest potrzebna aby zrozumieć dlaczego tak ważne jest wspólne dziedzictwo kulturowe pokazywane w innych muzeach. W nowej placówce wyodrębniliśmy trzy symboliczne sale. Salę czarną, w której będzie mowa o wielokulturowości w zakresie historycznym, etnicznym i religijnym. Sala biała przedstawia porozumienie tych kultur. W sali edukacyjnej będziemy uczyć o roli wielokulturowości w życiu człowieka" - powiedział we wtorek dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, dr Robert Kotowski.

W centralnym punkcie skąpanej w półmroku sali czarnej stanie instalacja multimedialna złożona z trzech ekranów. Widz sam wybierze to, co będzie chciał zobaczyć.

Aby do niej dojść trzeba będzie odnaleźć ścieżkę w swoistym labiryncie, podobnie jak ścieżkę do sali białej, której otwartą przestrzeń wypełnią eksponaty prezentowane w sposób tradycyjny.

Otwarcie muzeum poprzedzi w czwartek i piątek dwudniowa konferencja "Cztery narody, cztery spojrzenia. Perspektywy dialogu międzykulturowego", w której wezmą udział przedstawiciele świata nauki i kultury z Komarom-Esztergom na Węgrzech, Winnicy na Ukrainie i Regionu Centralnej Finlandii oraz z Niemiec i Polski.
Gościem specjalnym będzie ks. Adam Boniecki, który swoim wystąpieniem rozpocznie spotkanie.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE