PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaną nowe targowiska w Małopolsce

  • PAP/MN    29 listopada 2017 - 15:47
Powstaną nowe targowiska w Małopolsce
Na gotowych targowiskach będzie można zrobić zakupy w komfortowych warunkach. (fot. pixabay)

6,6 mln zł przeznaczy woj. małopolskie na urządzenie 10 nowych targowisk, na których będą sprzedawane produkty od lokalnych dostawców.
• Pieniądze będą pochodzić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

• Pierwsze z targowisk powstaną za dwa lata w Proszowicach i Gdowie.

• Dzięki dotacjom unijnym place targowe staną się miejscami, w których w dobrych warunkach, bez względu na pogodę, będzie można zrobić zakupy.

W środę przedstawiciele władz tych dwóch gmin otrzymali umowy gwarantujące przyznanie unijnego dofinansowania. Proszowice dostały ponad 962 tys. zł, a Gdów - prawie 467 tys. zł.

W sumie w całej Małopolsce nowe targowiska powstaną w 10 gminach - oprócz Proszowic i Gdowa, będą to również: Bukowno, Wietrzychowice, Michałowice, Zakliczyn, Moszczenica, Ochotnica Dolna, Pleśna i Kęty. Samorząd województwa małopolskiego przeznaczył na ten cel z PROW 6,6 mln zł.

Dzięki dotacjom unijnym place targowe staną się miejscami, w których w dobrych warunkach, bez względu na pogodę, będzie można zrobić zakupy u lokalnych producentów. Place zyskają zadaszenie i oświetlenie, pełną infrastrukturę sanitarną, a w niektórych przypadkach również instalacje centralnego ogrzewania. Z myślą o środowisku w niektórych gminach zaplanowano też montaż odnawialnych źródeł energii m.in. paneli słonecznych czy solarnych lamp ulicznych. W pobliżu każdego targowiska przewiduje się też budowę parkingów z miejscami na kilkadziesiąt samochodów.

Czytaj też: Dolnośląskie targowiska z dotacją. Powstaną dwa nowe, inne będą modernizowane

Zgodnie z planem na wszystkich placach znajdą się też specjalne punkty dla handlujących drobnym inwentarzem, m.in. kurami, królikami, gołębiami, a nawet kucykami i końmi. Ponadto, rolnicy na zadaszonych straganach będą oferować ekologiczne produkty m.in. świeże warzywa i owoce, jak również zioła, przetwory czy grzyby.

Na niektórych targowiskach będzie można spotkać też meblarzy z Kalwarii Zebrzydowskiej, sprzedawców handlujących artykułami budowlanymi, rolniczymi oraz artykułami gospodarstwa domowego. Zainteresowani zakupią tam również rękodzieło czy tekstylia polskich producentów.

"Poprzednia perspektywa pokazała, że realizacja projektów związanych z przebudową i unowocześnianiem targowisk jest bardzo potrzebna. Każdy z nowych placów został bardzo pozytywnie przyjęty przez lokalne społeczności. Dlatego też zdecydowaliśmy się kontynuować te ważne dla mieszkańców i producentów przedsięwzięcie" - zaznaczył wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

Czytaj też: Świętokrzyskie targowiska będą modernizowane za 6 mln zł

Jak przypomniał, we w poprzedniej perspektywie PROW 2007-2013 zmodernizowano 23 małopolskie targowiska, na które samorząd województwa przeznaczył dofinansowanie unijne w wysokości ponad 16 mln zł.

"Nie mam wątpliwości, że dzięki temu w naszym regionie zdecydowanie ucywilizował się handel, a Małopolanie, jak również turyści jeszcze chętniej przybywają na place targowe, gdzie w jednym miejscu mogą poznać nasz małopolski folklor, a przede wszystkim zaopatrzyć się w regionalne produkty czy lokalne przysmaki" - ocenił Kozak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.