PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaną obwodnice Brodnicy i Inowrocławia

  • PAP    21 stycznia 2015 - 15:08
Powstaną obwodnice Brodnicy i Inowrocławia

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Ponad 400 mln zł kosztować będzie budowa dwóch obwodnic w woj. kujawsko-pomorskim: Brodnicy - o długości 1,5 km i Inowrocławia - 19 km. Pierwsza inwestycja już się rozpoczęła, prace przy drugiej mają ruszyć wiosną.
"Na obu inwestycjach skorzystają zarówno kierowcy, jak i mieszkańcy, obwodnice wyprowadzają bowiem uciążliwy ruch tranzytowy poza centrum miast. To szczególnie ważne w przypadku najbardziej przecież uczęszczanych dróg krajowych. Warto przypomnieć, że budowę obwodnic Brodnic i Inowrocławia uwzględnia nasz kontrakt terytorialny" - powiedział w środę marszałek województwa Piotr Całbecki.

Obwodnica Brodnicy ominie miasto od północy i połączy wybudowane w 2011 r. rondo z drogą krajową nr 15 Toruń-Ostróda. W ramach inwestycji zostanie zbudowany nowy odcinek drogi oraz estakada nad ulicą Wiejską, torami kolejowymi i terenami zalewowymi rzeki Łacha. Przewidziano również wybudowanie dróg dojazdowych, chodników i ścieżek.

Inwestycję, która będzie kosztować prawie 48 mln zł, zrealizuje konsorcjum firm Skanska SA w Warszawy i Skanska a.s. z Pragi. Jak poinformował rzecznik Oddziału GDKKiA w Bydgoszczy Tomasz Okoński, dzięki sprzyjającej pogodzie oczyszczono już teren z drzew i krzewów, rozpoczęto prace ziemne i wykonano pale pod fundamenty estakady. Obwodnica ma być gotowa w połowie 2016 r.

Jest to kolejny krok do wyprowadzenia ruchu tranzytowego z Brodnicy. Wcześniej powstała obwodnica wschodnia, która przejęła ciężki ruch z drogi nr 560 w kierunku Rypina.

Wyłoniony jest też wykonawca obwodnicy Inowrocławia - konsorcjum firm Mirbud SA ze Skierniewic i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Eberdim sp. z o.o. z Piotrkowa Trybunalskiego. Budowa będzie kosztować pond 359 mln zł.

Obwodnica ominie Inowrocław od wschodu, pozwoli ograniczyć ruch w centrum miasta i skrócić czas przejazdu na trasie Toruń-Poznań. W ramach projektu m.in. powstaną trzy węzły drogowe - Latkowo, Jacewo i Tupadły, zostanie przebudowana istniejąca sieć drogowa oraz zostaną zbudowane chodniki i zatoki autobusowe. Inwestycja będzie gotowa za trzy lata (27 miesięcy bez okresów zimowych).

Inwestorem obwodnic Brodnicy i Inowrocławia jest Oddział GDDKiA w Bydgoszczy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Brak, 2015-01-21 23:59:49

    Pojazdy chcące dojechać do Bydgoszczy wciąż będą przejeżdżały przez centrum Inowrocławia. Zgodnie z oficjalnymi planami, w przyszłym rok rozpocznie się budowa 18-kilometrowej trasy łączącej drogę wylotową na Toruń i tę kierującą na Poznań i Konin. Mieszkańcy miasta obawiają się, że szum wokół obwodn...icy zagłuszy problem brakującego odcinka planowanej trasy, budowy 6-kilometrowego łącznika z trasą kierującą na Bydgoszcz. Skuteczność tego drogowego rozwiązania może okazać się połowiczna. Budowa obwodnicy z pewnością ograniczy natężenie ruchu w samym mieście poprzez odciążenie drogi krajowej nr 15. Ostatnie badania natężenia ruchu z 2010 roku pokazują, że na odcinku ze Złotnik Kujawskich do Inowrocławia przez dobę przejeżdżało 9783 pojazdów, w tym 1250 ciężarowych. Natomiast trasa Gniewkowo – Inowrocław została wykorzystana przez 10,4 tys. pojazdów, w tym 1900 ciężarówek. Oznacza to, że obwodnica odciąży centrum miasta z połowy samochodów.  rozwiń