PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie Centrum Kongresowo-Wystawiennicze w Opolu

  • PAP    15 października 2010 - 14:16

W opolskim ratuszu podpisano w piątek umowę z wykonawcą Centrum Kongresowo-Wystawienniczego. Inwestycję o wartości ponad 25 milionów zł zrealizuje na obrzeżach miasta polsko-włoskie konsorcjum.
"Pierwsi robotnicy powinni pojawić się na placu budowy 25 października. Centrum, według planów, powstanie do końca maja 2012 roku" - powiedział po podpisaniu umowy Silviano Martinelli z włoskiej firmy Omicron, która jest liderem konsorcjum.

Prezydent Opola, Ryszard Zembaczyński podkreślił, że centrum doskonale wpisuje się w realia Polski i Unii Europejskiej w latach 2014-2020. "Wtedy duży nacisk kładziony będzie na transfer technologii, innowacyjność i zderzenie wiedzy z praktyką rynku, oraz inwestowanie w człowieka. Będziemy mieli obiekt, który będzie narzędziem polityki regionalnej po 2014 roku" - zapowiedział Zembaczyński

"Centrum ma służyć jako narzędzie spinające naukę i biznes. Realizować to będzie poprzez konferencje, wystawy i targi. Projekt zakłada, że będzie to kompleks wielofunkcyjny - będzie tam możliwe organizowanie innych imprez - sportowych czy masowych" - wyjaśnił naczelnik wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju, Krzysztof Początek.

Nowoczesny obiekt będzie się składać z hali wielofunkcyjnej z foyer (łącznie na ok. 2,5 tys. osób), oraz sali konferencyjnej na ok. 200 osób. W kompleksie powstanie też zaplecze techniczno-usługowe - w tym restauracja, bar, szatnia, biura, oraz scena wraz z zapleczem, i magazyny.

Cena uzyskana po przetargu jest niższa od tej, którą zakładało miasto. Na połowę wartości projektu Ratusz uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Planu Operacyjnego, reszta to pieniądze z miejskiego budżetu. Do zarządzania centrum miasto chce powołać specjalną jednostkę organizacyjną. "Ona ma być podległa miastu, i to ona będzie prowadzić działania zw. z promocją centrum, a także z organizacją imprez" - zaznaczył Początek.

Centrum powstanie na zachodnich obrzeżach miasta, niedaleko dużego centrum handlowego, przy terenach specjalnej strefy ekonomicznej. W jego sąsiedztwie ma powstać także park technologiczny tworzony wspólnie przez miasto i opolskie uczelnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.