PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie centrum kulturalno-turystyczne przy ruinach Pałacu Paca

  • PAP    2 września 2013 - 11:13
Powstanie centrum kulturalno-turystyczne przy ruinach Pałacu Paca

Starostwo Powiatowe w Suwałkach rozpoczęło remont dawnej wartowni przy ruinach Pałacu Paca w Dowspudzie (Podlaskie), gdzie powstanie centrum kulturalno-turystyczne.
Starostwo jeszcze rok temu chciało sprzedać działkę, na której znajdują się ruiny pałacu oraz otaczający je park, ale nie znalazł się chętny na kupno. Dlatego starostwo wystąpiło o środki unijne na inwestycje związane z tym zabytkiem. Z programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 powiat otrzymał 3,5 mln zł na remont i rozbudowę danej wartowni.

Jak poinformowała naczelnik wydziału inwestycji w suwalskim starostwie, Teresa Zwolan, w budynku ma powstać centrum informacji turystycznej, sala edukacyjno-szkoleniowa, izba pamięci generała Ludwika Michała Paca oraz hotel z 10 pokojami.

W ramach projektu starostwo dokona także remontu pozostałości pałacu oraz piwnic obiektu. Zostanie uporządkowany również teren wokół ruin.

"Obiekt zostanie tak przygotowany, by mógł spełniać zadania kulturalne i turystyczne, by można było organizować imprezy czy koncerty i ma być dostępny dla turystów" - powiedziała Zwolan.

Budowa i remonty mają być wykonane do końca 2014 roku.

Pałac powstał w latach 1820-1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich, hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, carski rząd skonfiskował jego dobra. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj praktycznie nie istnieje. Z zabudowań pałacu zachowała się jedynie tzw. wieża bociania i niewielki budynek po wartowni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.