Powstanie centrum kulturalno-turystyczne przy ruinach Pałacu Paca

Starostwo Powiatowe w Suwałkach rozpoczęło remont dawnej wartowni przy ruinach Pałacu Paca w Dowspudzie (Podlaskie), gdzie powstanie centrum kulturalno-turystyczne.
Powstanie centrum kulturalno-turystyczne przy ruinach Pałacu Paca

Starostwo jeszcze rok temu chciało sprzedać działkę, na której znajdują się ruiny pałacu oraz otaczający je park, ale nie znalazł się chętny na kupno. Dlatego starostwo wystąpiło o środki unijne na inwestycje związane z tym zabytkiem. Z programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 powiat otrzymał 3,5 mln zł na remont i rozbudowę danej wartowni.

Jak poinformowała naczelnik wydziału inwestycji w suwalskim starostwie, Teresa Zwolan, w budynku ma powstać centrum informacji turystycznej, sala edukacyjno-szkoleniowa, izba pamięci generała Ludwika Michała Paca oraz hotel z 10 pokojami.

W ramach projektu starostwo dokona także remontu pozostałości pałacu oraz piwnic obiektu. Zostanie uporządkowany również teren wokół ruin.

"Obiekt zostanie tak przygotowany, by mógł spełniać zadania kulturalne i turystyczne, by można było organizować imprezy czy koncerty i ma być dostępny dla turystów" - powiedziała Zwolan.

Budowa i remonty mają być wykonane do końca 2014 roku.

Pałac powstał w latach 1820-1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich, hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, carski rząd skonfiskował jego dobra. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj praktycznie nie istnieje. Z zabudowań pałacu zachowała się jedynie tzw. wieża bociania i niewielki budynek po wartowni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE