PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie centrum nauki w Karlinie

  • PAP    28 lutego 2013 - 07:10
Powstanie centrum nauki w Karlinie

Władze Karlina będą mogły zamówić dokumentację techniczną planowanego w mieście Centrum Nauki i Techniki Energia. W środę radni przywrócili inwestycję do planów finansowych gminy.
Głosowanie w tej sprawie poprzedziła debata, w której oprócz radnych i burmistrza Karlina udział wzięli m.in. wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz prorektor Politechniki Koszalińskiej ds. nauki i rozwoju.

Centrum Nauki i Techniki Energia ma stanąć na 8-hektarowej działce niedaleko skrzyżowania drogi krajowej nr 6 Szczecin - Gdańsk i drogi wojewódzkiej nr 163. Według przygotowanej w ub. roku ogólnej koncepcji obiektu ma to być pokryta roślinnością budowla w kształcie pięciokąta z dziedzińcem pośrodku.

Centralnym punktem ekspozycji ma być wybuchający co jakiś czas na wysokość 20 metrów szyb wiertniczy. Widowisko z przeszklonej sali audytoryjnej jednorazowo będzie mogło oglądać ok. 240 widzów.

Pokaz nawiązywać ma do erupcji ropy i największego pożaru naftowego w Europie, który wybuchł 9 grudnia 1980 r. w oddalonych o 4,5 km od miasta Krzywopłotach na wiertni Daszewo-1. Ogień gasiło 1,5 tys. osób. Pożar ostatecznie opanowano 10 stycznia 1981 r.

CNiT Energia ma pełnić rolę edukacyjno-rozrywkowego obiektu, w którym będzie przedstawiona historia powstania złóż ropy naftowej, sposoby ich eksploatacji oraz informacje o geologii i źródłach energii.

Architektoniczna koncepcja centrum została już opracowana przez Konsorcjum JAZ + Architekci Żmijewski, Jaworski, Masse s.c z Warszawy i Marcin Pietuch - Fabryka Dekoracji z Krakowa, które w ub.r. wygrało ogłoszony przez Karlino konkurs architektoniczny.

Koszt budowy obiektu burmistrz oszacował podczas środowej sesji rady na 46 mln zł. Inwestycję miasto chce sfinansować z funduszy unijnych na lata 2014- 2020.

Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski nie wykluczył podczas debaty, że inwestycja zostanie wpisana na listę projektów priorytetowych.

Dokumentacja techniczna centrum ma kosztować 4 mln zł. Pieniądze na ten cel chcą wyłożyć Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (1 mln zł) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (3 mln zł).

Żeby sięgnąć po te kwoty należało zapisać je zarówno tegorocznym budżecie miasta i wieloletniej prognozie finansowej, co stało się w środę.

Dokumentację techniczną ma opracować konsorcjum, które wygrało konkurs architektoniczny. Zakłada się, że prace projektowe potrwają dwa lata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.