Powstanie centrum nauki w Karlinie

Władze Karlina będą mogły zamówić dokumentację techniczną planowanego w mieście Centrum Nauki i Techniki Energia. W środę radni przywrócili inwestycję do planów finansowych gminy.
Powstanie centrum nauki w Karlinie

Głosowanie w tej sprawie poprzedziła debata, w której oprócz radnych i burmistrza Karlina udział wzięli m.in. wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz prorektor Politechniki Koszalińskiej ds. nauki i rozwoju.

Centrum Nauki i Techniki Energia ma stanąć na 8-hektarowej działce niedaleko skrzyżowania drogi krajowej nr 6 Szczecin - Gdańsk i drogi wojewódzkiej nr 163. Według przygotowanej w ub. roku ogólnej koncepcji obiektu ma to być pokryta roślinnością budowla w kształcie pięciokąta z dziedzińcem pośrodku.

Centralnym punktem ekspozycji ma być wybuchający co jakiś czas na wysokość 20 metrów szyb wiertniczy. Widowisko z przeszklonej sali audytoryjnej jednorazowo będzie mogło oglądać ok. 240 widzów.

Pokaz nawiązywać ma do erupcji ropy i największego pożaru naftowego w Europie, który wybuchł 9 grudnia 1980 r. w oddalonych o 4,5 km od miasta Krzywopłotach na wiertni Daszewo-1. Ogień gasiło 1,5 tys. osób. Pożar ostatecznie opanowano 10 stycznia 1981 r.

CNiT Energia ma pełnić rolę edukacyjno-rozrywkowego obiektu, w którym będzie przedstawiona historia powstania złóż ropy naftowej, sposoby ich eksploatacji oraz informacje o geologii i źródłach energii.

Architektoniczna koncepcja centrum została już opracowana przez Konsorcjum JAZ + Architekci Żmijewski, Jaworski, Masse s.c z Warszawy i Marcin Pietuch - Fabryka Dekoracji z Krakowa, które w ub.r. wygrało ogłoszony przez Karlino konkurs architektoniczny.

Koszt budowy obiektu burmistrz oszacował podczas środowej sesji rady na 46 mln zł. Inwestycję miasto chce sfinansować z funduszy unijnych na lata 2014- 2020.

Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski nie wykluczył podczas debaty, że inwestycja zostanie wpisana na listę projektów priorytetowych.

Dokumentacja techniczna centrum ma kosztować 4 mln zł. Pieniądze na ten cel chcą wyłożyć Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (1 mln zł) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (3 mln zł).

Żeby sięgnąć po te kwoty należało zapisać je zarówno tegorocznym budżecie miasta i wieloletniej prognozie finansowej, co stało się w środę.

Dokumentację techniczną ma opracować konsorcjum, które wygrało konkurs architektoniczny. Zakłada się, że prace projektowe potrwają dwa lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE