PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie centrum zarządzania ruchem

  • PAP    26 kwietnia 2013 - 12:23
Powstanie centrum zarządzania ruchem

Przy węźle Północ Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (AOW) do marca 2014 r. powstanie Centrum Zarządzania Ruchem, które będzie monitorować ruch na drogach ekspresowych i autostradach południowej Polski.
Jak poinformowała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), oprócz Centrum Zarządzania Ruchem (CZR), przy AOW powstanie również Obwód Utrzymania Autostrady A8. Będzie to zaplecze dla służb utrzymujących AOW, trasę ekspresową S8 oraz w przyszłości drogę ekspresowa S5 (Wrocław-Poznań).

W ramach budowy Obwodu Utrzymania Autostrady A8 do tej pory powstały już m.in. magazyn na sól oraz wytwórnia solanki i środków likwidujących śliskość nawierzchni. W budowie jest parking dla pojazdów przewożących niebezpieczne ładunki.

Z kolei w ramach budowy CZR powstanie m.in. budynek administracyjny oraz posterunek policji. W przyszłości Centrum ma monitorować sytuację na drogach ekspresowych i autostradach południowej Polski.

„Autostrady i drogi ekspresowe południowej Polski zostaną objęte całodobowym monitoringiem, co pozwoli na sterowanie płynnością ruchu, wykrywanie lokalnych ograniczeń przepustowości (zatory, wypadki, kolizje) i sprawne uruchamianie odpowiednich procedur w zależności od zdarzenia.

CZR będzie ściśle współpracować z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Strażą Pożarną, Ratownictwem Medycznym oraz z Centrami Zarządzania Kryzysowego" - podała w komunikacie GDDKiA.

Jak powiedział w piątek Michał Radoszko z biura prasowego wrocławskiego oddziału GDDKiA, budowa Centrum Zarządzania Ruchem ma się zakończyć w marcu 2014 r. Koszt całej inwestycji, czyli budowy Obwodu Utrzymania Autostrady A8 oraz CZR to 21 mln zł - powiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.