PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie duży zbiornik retencyjny

  • PAP    31 marca 2012 - 17:21

Do końca 2013 r. w Koszalinie na rzece Dzierżęcince powstanie duży zbiornik retencyjny, który ma zapobiegać zalewaniu terenów zamieszkałych przez blisko 3 tys. osób oraz spełniać funkcję rekreacyjną.
Inwestycja ma kosztować 6,9 mln zł. Będzie ją realizował Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZZMiUW). 4,1 mln zł wyłoży Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). W sobotę szefowie obu instytucji Tomasz Płowens i Jacek Chrzanowski podpisali w Koszalinie umowę w tej sprawie.

Zbiornik będzie miał powierzchnię od 6,05 ha przy normalnym napełnieniu wodą, do 7,08 ha przy maksymalnym napełnieniu. Długi na 800 m i osiągający w najszerszym miejscu 150 m zbiornik o głębokości od 2 do 2,5 m będzie mógł przyjąć od 118 do 152 m sześć. wody.

Hydrotechniczny obiekt zostanie usytuowany w okolicy ul. Sybiraków, między terenem zajmowanym przez Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i dużym centrum handlowym. Jego budowa, jak poinformowano na konferencji prasowej w sobotę, ma się rozpocząć w czerwcu tego roku.

Zbiornik ma pełnić nie tylko funkcję przeciwpowodziową, ale również rekreacyjną. Jak poinformował prezydent Koszalina Piotr Jedliński (zabierz głos/oceń prezydenta), utworzone zostanie w tym miejscu kąpielisko z plażą z nadmorskim piaskiem. Planowana jest również budowa hotelu przez prywatnego inwestora.

Budowa zbiornika retencyjnego jest jednym z pięciu elementów dużego programu ZZMiUW o nazwie „Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki – zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina”.

Projekt przewiduje m.in. odbudowę brzegu morskiego na mierzei jeziora Jamno, budowę wałów przeciwsztormowych, wrót sztormowych na kanale łączącym to jezioro z Morzem Bałtyckim oraz przebudowę samego kanału, budowę stopnia wodnego na wypływie z położonego w głębi lądu jeziora Lubiatowo oraz remont 8,5 km rzeki Dzierżęcinki.

Wartość wszystkich zaplanowanych w ramach projektu inwestycji – razem z budową zbiornika retencyjnego – oszacowano na 58,3 mln zł. Całość prac ZZMiUW chce zrealizować do końca 2013 r.

Dyrektor ZZMiUW Tomasz Płowens poinformował, że wszystkie elementy programu mają już stosowną dokumentację techniczną i pozwolenia na realizację. Zostały już też złożone wnioski o dofinansowanie prac do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Rolnictwa.

Na niektóre zadania – budowa stopnia na wypływie z jeziora Lubiatowo i zbiornika retencyjnego w Koszalinie – przyznano już pieniądze. Zdaniem uczestniczącego w sobotniej konferencji prasowej wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego, projekt ZZMiUW polegający m.in. udrożnieniu kanału jamneńskiego „będzie absolutną rewolucją w obszarze wykorzystania funkcji turystycznych jeziora Jamno poprzez umożliwienie wpływania na ten akwen żeglujących po morzu jachtów”.

Natomiast prezes WFOŚiGW Jacek Chrzanowski przyznał, że kiedy przed trzema laty ZZMiUW złożył wniosek o dofinansowanie kwotą 2 mln zł dokumentacji technicznej projektu, były wątpliwości co do tego zamierzenia. „Ostatecznie okazało się, że ZZMiUW jest beneficjentem, który widzi perspektywę inwestycyjną na kilka lat do przodu” – powiedział Chrzanowski.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.