PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie kolejnych 35 orlików

  • PAP    9 stycznia 2012 - 08:22
Powstanie kolejnych 35 orlików

Kolejnych 35 obiektów sportowych powstanie w tym roku w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012” w województwie kujawsko-pomorskim. Dotychczas w regionie wybudowano 181 orlików.
„Wnioski o środki na nowe orliki złożyło 35 samorządów lokalnych, a w zeszłym do programu przystąpiło 36 miast i gmin. Wszyscy wnioskodawcy otrzymają dofinansowanie resortu sportu i samorządu województwa” – powiedział Marcin Drogorób, dyrektor Wydziału Sportu w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu (zabierz głos/oceń marszałka województwa).

Według zasad programu, koszt budowy orlika, który powinien zamknąć się w kwocie miliona złotych, jest pokrywany w równych częściach przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, samorząd województwa i samorząd lokalny. W przypadku gmin, w których dochody podatkowe na jednego mieszkańca nie przekraczają tysiąca złotych, dofinansowanie resortu sportu wynosi 47 procent.

Miasta i gminy, które decydują się budowę droższych boisk, pokrywają ponadstandardowe koszty w własnych budżetów. Przykładem jest granicząca z Toruniem (zabierz głos/oceń prezydenta) gmina Łysomice, która była inwestorem otwartego w 2011 r. orlika w Turznie, kosztującego 1,5 miliona złotych. Oprócz boiska piłkarskiego, boiska wielofunkcyjnego i zaplecza socjalnego, zbudowano tam czterotorową bieżnię.

W regionie kujawsko-pomorskim z szerszym zainteresowaniem nie spotkał się natomiast program budowy składanych lodowisk „Biały Orlik”. Dotychczas na takie lodowisko zdecydowało się tylko Janikowo. Standardowy koszt takiego przedsięwzięcia to 600 tysięcy złotych, pokrywany w równych częściach przez ministerstwo i samorząd lokalny.

Zdaniem dyrektora Drogoroba, gminy zniechęca koszt eksploatacji lodowisk, który w sezonie sięga 100-150 tysięcy złotych.

Program „Moje Boisko – Orlik 2012” jest w Polsce realizowany do 2008 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki 6 grudnia 2012 r. ogłosiło, że powstało już 2012 boisk. Program „Biały Orlik” został rozpoczęty w 2010 r.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.