PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie kompleks basenów termalnych za 93 mln zł

  • PAP    12 lutego 2015 - 07:30
Powstanie kompleks basenów termalnych za 93 mln zł
fot. pixabay.com

Starostwo powiatowe w Lidzbarku Warmińskim po wyłonieniu ostatniego wykonawcy Term Warmińskich wyliczyło, że koszt inwestycji blisko 93,6 mln zł. Budowa ma się zakończyć do końca sierpnia.
Budowa kompleksu basenów zasilanych wodą termalną i powiązanych z nimi obiektów turystycznych (np. domków wypoczynkowych czy sal konferencyjnych) trwa w Lidzbarku Warmińskim od 2012 r. Obiekt miał być oddany do użytku już pół roku temu. Ponieważ jednak w sierpniu ub. roku, tuż przed końcem robót, zbankrutował główny ich wykonawca, inwestor - starostwo powiatowe w Lidzbarku Warmińskim - musiał najpierw zinwentaryzować prace, a następnie rozpisać przetargi na dokończenie inwestycji. Te szły opornie i na niektóre prace przetargi ogłaszano kilka razy. Z tego powodu starostwo nie było w stanie podać ogólnego kosztu projektu. Gdy rozpoczynano inwestycję informowano, że Termy będą kosztować 96 mln zł, z czego 66 mln zł miało pochodzić z unijnej dotacji.

Starosta lidzbarski Jan Harhaj poinformował PAP, że po wyłonieniu wszystkich wykonawców robót na nowo podliczono koszt inwestycji i wyniósł on niespełna 93,6 mln zł, a kwotę dofinansowania unijnego określono na 64,4 mln zł.

Harhaj przyznał także, że z powodu bankructwa głównego wykonawcy starostwo parafowało z Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie pierwotną umowę na dofinansowanie inwestycji. "Teraz mamy zgodę urzędu na przesunięcie terminu rzeczowego zakończenia realizacji projektu na koniec czerwca tego roku, a finansowe rozliczenie realizacji projektu na koniec sierpnia" - poinformował starosta.

Zanim jednak termy zaczną przyjmować gości, w lutym zostanie jeszcze rozpisany przetarg na wyposażenie obiektu, a w marcu na wybór operatora, który będzie administrował kompleksem.

Termy Warmińskie jedna z najdroższych unijnych inwestycji w warmińsko-mazurskim i zarazem jest to inwestycja kontrowersyjna, ponieważ woda, która będzie zasilać baseny, ma temperaturę 24 st. C i będzie wymagała podgrzania. Z tego powodu niemiecki "Der Spiegel" umieścił projekt na liście "euroabsurdów", podobnie uczyniła także "Polityka".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.