PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie łącznik Świdnicy z autostradą A4

  • KB    27 kwietnia 2010 - 08:30
Powstanie łącznik Świdnicy z autostradą A4

Za pieniądze Województwa Dolnośląskiego i lokalnych samorządów z okolic Świdnicy zostanie wykonana nowa droga łącząca Świdnicę z drogą krajową nr 5.
Umowę podpisano z konsorcjum Heilit + Woerner i Strabag, zwycięzcą przetargu na budowę drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382. W uroczystości uczestniczył Zbigniew Szczygieł, odpowiadający w zarządzie województwa dolnośląskiego za inwestycje drogowe.

Cena, za jaką konsorcjum zadeklarowało się wybudować drogę, to 88 milionów złotych. Do 50% kosztów kwalifikowanych tej inwestycji pokryje dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO WD), przyznana przez zarząd województwa 13 kwietnia 2010 roku. Pieniądze na budowę łącznika Świdnicy z autostradą władze regionu zaplanowały także w budżecie województwa w ramach Wieloletniego Programu Inwestycyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Nowa droga będzie miała 17 kilometrów długości i na większości odcinków będzie dwupasmowa. Połączy ona ul. Stęczyńskiego (droga wojewódzka nr 382) w Świdnicy z drogą krajową nr 5. Dzięki niej mieszkańcy Świdnicy, Jaworzyny Śląskiej oraz Żarowa będą mogli szybciej i bezpieczniej dojechać do autostrady A4. Nowa trasa ułatwi też funkcjonowanie zakładów ulokowanych w podstrefach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Świdnicy i Żarowie.

Teraz ciężarówki obsługujące firmy działające w podstrefach ekonomicznych jeżdżą wąską drogą, biegnącą przez świdnickie osiedle Zawiszów oraz miejscowości Wiśniowa, Wierzbna, Bożanów, Żarów i Łażany. Ciężki ruch tranzytowy w bliskim sąsiedztwie budynków mieszkalnych jest uciążliwy dla okolicznych mieszkańców. Planowany łącznik między Świdnicą a autostradą A4 będzie omijał te miejscowości. Stanie się ważną częścią nowego układu komunikacyjnego na linii Wałbrzych – Świdnica – Żarów – autostrada A4. Budowa drogi powinna zakończyć się w 2011 roku.

Jest to kolejna inwestycja, po obwodnicy Szczawna Zdroju oraz Budowie łącznika drogi wojewódzkiej nr 379 z ul. Uczniowską w Wałbrzychu, w ramach zadania „Skomunikowanie Wałbrzycha i Świdnicy z A4”, na które samorząd województwa zaplanował kwotę blisko 220 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.