PARTNER PORTALU
 • BGK

Powstanie lotnicze centrum technologiczne

 • PAP    25 listopada 2010 - 20:01
Powstanie lotnicze centrum technologiczne

Obiekty Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego (ŚCNTPL) powstaną do 2013 roku w Czechowicach-Dziedzicach.
Koszt inwestycji to ponad 55 milionów złotych - poinformował w czwartek Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach. 
Inwestorem jest Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw (GAPP).

Głównymi elementami Centrum, które powstaje na terenie ponad 2 hektarów, będą dwa laboratoria. W pierwszym prowadzone będą badania nad zastosowaniem kompozytów i wykonywane prototypy elementów kompozytowych. Drugie laboratorium zajmie się między innymi badaniami wytrzymałościowymi, próbami rezonansowymi i zmęczeniowymi elementów kompozytowych. Badania będą początkowo służyły potrzebom przemysłu lotniczego, a w przyszłości także w innych dziedzin gospodarki.

Zdaniem wiceburmistrza Czechowic-Dziedzic Macieja Kołoczka inwestycja stworzy dogodne warunki rozwoju nowoczesnych przedsiębiorstw, da absolwentom uczelni technicznych szansę znalezienia pracy oraz spowoduje napływ nowoczesnej technologii do miasta.

Niebagatelne znaczenie ma także fakt, że w Czechowicach-Dziedzicach powstanie ośrodek badawczo-rozwojowy o międzynarodowym znaczeniu, który będzie łącznikiem między nauką a przemysłem. Pozwoli on też na zagospodarowanie zdegradowanych terenów.

Laboratoria wybuduje czechowicka firma HB-Unibud, która wygrała przetarg. W środę umowę z nią podpisała Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw.

Służby prasowe czechowickiego magistratu podały, że wartość inwestycji to ponad 55 milionów złotych, z czego około 38 milionów złotych pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. Resztę stanowią fundusze własne GAPP.

Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw powstała w 1994 roku, jej działania mają na celu usprawnienie i przyśpieszenie przemian strukturalno-własnościowych w przedsiębiorstwach państwowych, promocję i aktywizację województwa śląskiego.

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego zostało powołane w marcu ubiegłego roku przez Górnośląską Agencję Przekształceń Przedsiębiorstw z Katowic. Partnerami projektu są między innymi: gmina Czechowice-Dziedzice, powiat bielski, firmy lotnicze z Bielska-Białej i Świdnika, a także katowicka Wyższa Szkoła Mechatroniki.

Powstające w Czechowicach-Dziedzicach Centrum będzie się doskonale uzupełniało z położonym w jego pobliżu Bielskim Parkiem Technologicznym Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacyjności. Park otwarto w 2008 roku na zdegradowanych terenach poprzemysłowych. Wybudowano tam m.in. nowoczesne hale produkcyjne i hangary, asfaltowy pas startowy o długości 700 m, drogi kołowania, stację paliw oraz budynek kontroli lotów z zapleczem biurowym i salą konferencyjną.

Czytaj też:

Przetarg na białostocki park technologiczny 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • miarka, 2010-11-26 10:11:25

  wszystko w rekach pracownikow, od ich zaangazowania w prace i checi . oby im sie udalo
 • kosmonauta, 2010-11-25 23:40:16

  To zalezy od ludzi.Jak zawala to klops...Trzymam kciuki!
 • lotnik, 2010-11-25 20:54:50

  mam bardzo duze obawy , ze to przedsiewziecie moze nie wyjsc tak jak powinno