PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie Muzeum Powstań Śląskich?

  • PAP    15 marca 2011 - 17:08

Do powołania w Katowicach Muzeum Powstań Śląskich wezwali śląscy politycy PiS przy okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy zwycięskiego III Powstania Śląskiego.
Wcześniej z podobną inicjatywą wystąpił prezydent Świętochłowic z PO, który chciałby, aby muzeum powstało właśnie w tym mieście.

Przedstawiciele środowiska muzealników mają wątpliwości co do potrzeby powoływania odrębnej placówki, poświęconej powstaniom. Pomysł popierają natomiast niektórzy historycy.

O idei powołania w Katowicach Muzeum Powstań Śląskich, wzorowanego na Muzeum Powstania Warszawskiego, poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej pos. Grzegorz Tobiszowski (PiS). "Potrzebujemy takiej placówki w stolicy województwa - na miarę regionu, w którym mieszka 4,5 mln ludzi; muzeum, które w sposób nowatorski i innowacyjny pokaże śląską drogę do niepodległej Polski" - powiedział PAP poseł.

Wezwał do wypracowania jeszcze w tym roku koncepcji takiej placówki. Wraz z posłanką Izabelą Kloc wskazali, że w tej sprawie można ubiegać się o fundusze europejskie na lata 2014-2020. Tobiszowski zaznaczył, że nie chciałby wokół tego tematu sporu politycznego.

Jako pomnik i innowacyjną jednostkę badawczą widziałby nowe muzeum historyk z Uniwersytetu Śląskiego, znawca problematyki powstań śląskich, prof. Zygmunt Woźniczka, który wraz z grupą naukowców z różnych ośrodków naukowych wspiera ideę budowy.

Z podobną inicjatywą - stworzenia Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach - wystąpił podczas ubiegłorocznej samorządowej kampanii wyborczej obecny prezydent tego miasta Dawid Kostempski (PO). Jego zdaniem placówka mogłaby powstać w odremontowanym budynku, w którym mieściła się wcześniej komenda policji. Miasto aplikowało już o środki unijne na ten cel w wysokości 10 mln zł. Zdaniem Tobiszowskiego, powstanie placówki w Świętochłowicach nie stoi w sprzeczności z powołaniem innej w Katowicach.

Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach Leszek Jodliński ocenił, że budowa od podstaw nowej placówki nie jest konieczna. Przypomniał, że w Górze św. Anny na Opolszczyźnie działa dedykowane śląskim zrywom Muzeum Czynu Powstańczego - oddział Muzeum Śląska Opolskiego. Zaznaczył, że zbiory z okresu Powstań Śląskich nie są aż tak bogate, by mnożyć placówki, które mają je eksponować.

Dyrektor Jodliński podkreślił, że w efekcie powojennych decyzji część eksponatów związanych z powstaniami pozostaje w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, choć sam wielokrotnie występował o ich przekazanie Muzeum Śląskiemu, zaś organem założycielskim obu placówek jest samorząd województwa śląskiego. Jego zdaniem sprawa wymaga rychłego uporządkowania.

Muzeum Śląskie wkrótce rozpocznie budowę nowej siedziby na poprzemysłowych terenach dawnej kopalni "Katowice" w centrum miasta. Placówka ma powstać do końca 2012 r. Jak poinformował dyr. Jodliński, powstanie tam stała wystawa, poświęcona historii Górnego Śląska. "Wśród jej najważniejszych wydarzeń są też z pewnością powstania śląskie, którym moglibyśmy dedykować jeden z wielu świetnie zachowanych obiektów na terenie naszej nowej siedziby" - zaznaczył.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.