PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie nowa droga dojazdowa do lotniska w Szymanach

  • PAP    30 września 2014 - 09:58

Powstanie nowa, półtorakilometrowa droga dojazdowa do lotniska w Szymanach koło Szczytna. Trasa połączy drogę krajową nr 57 Szczytno - Przasnysz z terminalem pasażerskim powstającego lotniska regionalnego dla Warmii i Mazur.
Jak podał starosta szczycieński Jarosław Matłach, starostwo powiatowe w Szczytnie wydało właśnie zezwolenie na budowę nowej trasy.

W myśl projektu, droga będzie miała szerokość 7 metrów, i po jednym pasie w każdą stronę. Wzdłuż całej trasy wybudowane zostaną dwie ścieżki: dla rowerzystów i dla pieszych. Przy nowej drodze zainstalowanych zostanie 70 latarni. Przebudowana zostanie także infrastruktura podziemna.

Wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski powiedział, że na razie nie jest znany koszt budowy drogi. Podkreślił, że jeszcze w tym roku gmina Szczytno wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich ogłosi przetarg na budowę trasy, a jej oddanie do użytku ma nastąpić do września 2015 roku.

Na lotnisku w Szymanach trwa budowa terminalu pasażerskiego, pasa startowego, dróg kołowania, technicznych.

Czytaj też: Samorząd będzie finansował lotnisko w Szymanach do 2030 r.

Jak poinformował Leszek Krawczyk, prezes spółki samorządowej Warmia i Mazury realizującej inwestycję, budowa przebiega sprawnie i zgodnie z planem, a niektóre prace przebiegają nawet szybciej niż w harmonogramie.

Port lotniczy musi zacząć działać w 2015 roku, aby nie przepadła unijna dotacja. Koszt całej inwestycji, w tym budowy płyty lotniska oraz terminalu, szacowany jest na 205 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 76 proc.

Regionalny port w Szymanach powstanie w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Do końca II wojny światowej korzystało z niego lotnictwo niemieckie, a potem polskie lotnictwo wojskowe. Od 1996 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Od tej pory lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń lotniczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.