PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie nowa filharmonia

  • PAP    18 lutego 2011 - 19:51

Dwie sale koncertowe dla ponad tysiąca osób powstaną w nowej szczecińskiej filharmonii. Gmach wybuduje warszawska firma Warbud SA za 95 mln zł.
Na realizację inwestycji wykonawca będzie mieć 26 miesięcy - poinformowano w piątek w biurze prasowym szczecińskiego magistratu.

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie zaakceptował wynik przetargu i wybór komisji przetargowej. Nowoczesny gmach, którego autorem jest pracownia Estudio Barozzi Veiga z Barcelony, zostanie wybudowany w centrum miasta. Filharmonia stanie w miejscu, gdzie przed wojną znajdował się niemiecki Konzerthaus.

Budynek ma zostać zbudowany na zasadzie połączonych ze sobą elementów - białych, krystalicznych brył ze spiczastymi dachami. W nowej siedzibie filharmonii odbywać się będą koncerty muzyki symfonicznej i organowej. Znajdą się tam dwie sale koncertowe: duża o maksymalnej pojemności 953 osób i mała, mieszcząca ok. 200 słuchaczy.

Widownia dużej sali składać się będzie z estrady, widowni głównej oraz widowni na balkonie frontalnym, balkonach bocznych i balkonie za sceną. W przestrzeni estrady przewidziane jest miejsce dla 120-osobowej orkiestry i 110-osobowego chóru. Na ścianie za estradą usytuowane będą organy. W małej sali będą się odbywały koncerty muzyki kameralnej oraz koncerty wokalne.

Przygotowany zostanie także dwupoziomowy parking podziemny.

Obecnie filharmonia funkcjonuje na piętrze w lewym skrzydle szczecińskiego magistratu, w przystosowanej do tego celu po wojnie auli. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • sklepowicz, 2011-02-18 23:18:11

    No niestety skoro nie powstało wcześniej, to najwyrazniej nie było mozliwości finansowych ale dobrze , że wreszcie bedzie. we wszystkich miastach powinno sie dbać o intytucje kultury.
  • Olo ze Szczecina, 2011-02-18 20:47:59

    Wspaniała wiadomość dla Szczecina. Miasto w końcu zaczyna ruszać do przodu po długim okresie stagnacji. Teraz czekam na rozpoczęcie budowy SST - Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Szacun dla prezydenta Piotra Krzystka.