PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie nowa fontanna w Gdańsku

  • PAP    8 listopada 2011 - 16:26
Powstanie nowa fontanna w Gdańsku

W centrum Gdańska - na placu Jana Heweliusza - powstanie nowa fontanna. Ma ona upamiętniać duże projekty związane z gospodarką wodną prowadzone w mieście w przeciągu wieków, ale też trwające właśnie duże inwestycje w tej dziedzinie.
Konkurs na projekt fontanny ogłosiła spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK). Jak poinformowała rzecznik prasowy GIWK Agnieszka Gajowniczek, fontanna powinna być nowoczesna, a jednocześnie nawiązywać do historycznych urządzeń wodociągowych Gdańska.

Dodała, że inspiracją dla projektantów powinien być krótki rys historyczny przygotowany przez autora wielu książek o dawnym Gdańsku - Jerzego Sampa.

W swoim szkicu załączonym do regulaminu konkursu na projekt fontanny, Samp przypomina m.in. że już Krzyżacy, którzy rządzili miastem od początku XIV do połowy XV wieku, zbudowali w Gdańsku (zabierz głos/oceń prezydenta) pierwsze - drewniane rurociągi oraz - jeden z najnowocześniejszych i największych w ówczesnej Europie, Wielki Młyn.

Autorzy projektu fontanny mogą też poszukać inspiracji w tzw. Kunszcie Wodnym czyli powstałej w XVI wieku swoistej stacji pomp, która pomagała zasilić w wodę ówczesny Gdańsk, a którą - według wielu historyków, zaprojektować miał sam Mikołaj Kopernik.

GIWK czeka do 23 listopada na zgłoszenia chęci udziału w konkursie na projekt fontanny. Same prace można składać do 28 lutego przyszłego roku.

Jak poinformowała Gajowniczek termin wykonania fontanny, która zostanie wybrana w konkursie, będzie uzależniony od złożoności projektu.

Gajowniczek dodała, że zupełnie nowa fontanna na Placu Heweliusza upamiętni zarówno historyczne obiekty wodne, jak i trwające właśnie w Gdańsku inwestycje związane z tą dziedziną.

W 2005 roku spółka GIWK rozpoczęła realizację dwuetapowego programu inwestycyjnego pn. "Gdański projekt wodnościekowy". W ramach pierwszej części zbudowano nowe i zmodernizowano istniejące stacje uzdatniania i studnie głębinowe. Powstały także nowe magistrale wodociągowe i rozbudowano oczyszczalnię ścieków Gdańsk-Wschód. Projekt ten wart w sumie 215 mln euro, z czego 91 mln pochodziło z UE, zostanie ukończony z końcem tego roku.

Z kolei druga część projektu szacowanego na 293 mln zł, z czego ponad 164 mln zł pochodzi z UE, realizowana jest od 2007 r., a jej zakończenie przewidywane jest na 2015 rok. W ramach tej części projektu zaplanowano m.in. budowę sieci wodociągowej na potrzeby stadionu PGE Arena Gdańsk i Wyspy Sobieszewskiej oraz sieci kanalizacji w dzielnicach Osowa, Maćkowy i Smęgorzyno.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Stroganoff, 2011-11-08 20:06:01

    Każdy by chciał mieć taka FONTANNĘ !!! Ale cóz pozostaje się tylko oblizać i cieszyć z kulinarnych uroków!!! Też dają duże zadowolenie,prawdaż?Jedzenie u niektórych "rozładowuje napięcie" ?