PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie nowe lotnisko cywilne

  • wnp.pl (PS)    4 sierpnia 2010 - 12:10
Powstanie nowe lotnisko cywilne

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński wydał zezwolenie na założenie lotniska w Bagiczu k. Kołobrzegu.
Zgodnie z wnioskiem zakładającego, będzie to lotnisko z podejściem do lądowania nieprzyrządowym (nawigację prowadzi się wtedy na podstawie wzrokowego rozpoznania charakterystycznych obiektów na ziemi) i ze sztuczną drogą startową. Na lotnisku będą mogły lądować samoloty turystyczne i biznesowe.

- Nazwy inwestora nie mogę ujawnić – powiedziała nam Katarzyna Krasnodębska, rzecznik prasowy ULC.

Wiadomo jedynie, że jest to spółka z o.o., mająca siedzibę w Ustroniu Morskim.

Lotnisko w Bagiczu powstało w latach 1935-1939, z przeznaczeniem do celów wojskowych. Pierwotnie służyło jako baza dla lotnictwa bombowego. Od marca 1945 roku lotnisko i przylegające do niego osiedle garnizonowe Podczele przejęła Armia Czerwona. Po 1966 r. na lotnisku rozpoczęto budowę nowoczesnych schrono-hangarów oraz obiektów na broń masowego rażenia, a jednocześnie rozbudowano pasy startowe, mogące obsługiwać największe samoloty transportowe oraz bombowce strategiczne. W 1989 r. do Bagicza przeniesiono pułk lotnictwa śmigłowcowego.

Rosjanie opuścili tę bazę w 1991 r., a lotnisko przejęły gmina Ustronie Morskie i miasto Kołobrzeg. We wschodniej części dawnej bazy wojskowej działa Aeroklub Bałtycki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.