PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie obwodnica Frampola

  • PAP    17 stycznia 2011 - 16:55
Powstanie obwodnica Frampola

Prawie 51 mln będzie kosztowała obwodnica Frampola (Lubelskie) na trasie krajowej nr 74 prowadzącej z centralnej Polski do przejścia w Zosinie na granicy z Ukrainą. Ma być gotowa do sierpnia 2012 r.
Przetarg na budowę obwodnicy wygrało konsorcjum firm: HAK Construction w Katowicach oraz Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart w Kielcach. W poniedziałek ich przedstawiciele podpisali umowę z lubelskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

"Obwodnica omija piękne miasteczko Frampol, zbudowane na renesansowym planie miasta idealnego. To jedna z perełek urbanistycznych województwa lubelskiego" - powiedział dyrektor oddziału GDDKiA w Lublinie Janusz Wójtowicz.

Obwodnica o długości 4,4 km ma powstać do sierpnia 2012 r. Będzie to droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu omijająca Frampol od strony północnej. Zjazdy do miasta powstaną na początku i na końcu obwodnicy, a na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką Lublin - Biłgoraj zbudowane będzie rondo. Powstanie też ok. 5 km dróg obsługujących ruch lokalny. W niektórych miejscach ustawione mają być ekrany przeciwhałasowe.

Prace budowlane wyceniono na 33 mln zł, a cała inwestycja pochłonie prawie 51 mln zł. 27,5 mln zł wyniesie dofinansowanie ze środków unijnych, z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Obwodnica Frampola ma przyczynić się do poprawy płynności ruchu na trasie nr 74, prowadzącej do przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie. Na tej samej trasie, także przy współfinansowaniu unijnym z tego samego programu, ma powstać jeszcze obwodnica Hrubieszowa. Przetarg na jej budowę zostanie ogłoszony jeszcze w styczniu. "Spodziewamy się, że umowę będziemy mogli podpisać najwcześniej w połowie kwietnia" - powiedział Wójtowicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.