PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie park edukacyjny w stolicy Koziołka Matołka

  • PAP    9 maja 2015 - 10:00
Powstanie park edukacyjny w stolicy Koziołka Matołka
Park edukacyjny ma powstać wokół gmachu ECB (fot.stolica-bajek.pl)

Akademia Bajki, czyli park edukacyjny promujący polską literaturę, ma powstać wokół gmachu Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony konkurs na koncepcję obiektu.
Jak powiedziała dyrektor Europejskiego Centrum Bajki (ECB) Karolina Kępczyk, konkurs będzie dotyczył scenariusza edukacyjnego i koncepcji architektonicznej parku tematycznego.

Według założeń park ma powstać na dwuhektarowej działce przy budynku ECB - dziecięcego domu kultury. "Chcemy, by powstał tam obiekt kubaturowy - z kasami biletowymi, informacją, sanitariatami, kawiarenką i salami konferencyjnymi, a w głównej części parku, na różnych poziomach znajdą się ścieżki tematyczne, odwołujące się do literatury polskiej - bajki, baśni i legendy. Chcemy w ten sposób w plenerze, w małej architekturze promować polską literaturę" - tłumaczyła Kępczyk.

Ścieżki tematyczne mają wykorzystywać technologie dostosowane także dla percepcji osób z niepełnosprawnością - fizyczną i intelektualną. W parku znajdzie się również ogród.

Zdaniem Kępczyk, regulamin konkursu na przygotowanie koncepcji Akademii Bajki daje szeroki pole do popisu jego potencjalnym uczestnikom. Ponieważ przedsięwzięcie dotyczy różnych dziedzin - literatury, multimediów, architektury, dyrektor zależy na koncepcjach wielobranżowych. Dane dotyczące zasad konkursu, które ECB organizuje wspólnie z kieleckim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, będzie można znaleźć na stronie internetowej www.stolica-bajek.pl

Koszt przedsięwzięcia szacuje się na co najmniej 20 mln zł. Władze ECB chcą pozyskać środki na ten cel z funduszy unijnych. Inwestycja mogłaby zostać zrealizowana w ciągu 5-6 lat.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, czyli nowoczesny, dziecięcy dom kultury, zbudowano w 2010 r. W wielofunkcyjnym obiekcie dla dzieci znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, sala kinowa i teatralna oraz sale warsztatowe. Budynek otaczają ogród z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali ze "120 Przygód Koziołka Matołka". Nad stawem swoje miejsce znalazł amfiteatr. Na odwiedzających Centrum czeka też niezwykła wystawa pt. "Bajkowy świat", utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy, przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych.

Pomysłodawcą przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajki był Waldemar Dąbrowski - minister kultury w latach 2002-2005. Z jego inicjatywy w 2003 r. w miejscowości zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej, który odbywa się co roku w czerwcu. W Centrum odbywają się też rozmaite festiwale i konkursy o skali ogólnopolskiej.

Koziołka Matołka - patrona placówki, podróżnika szukającego Pacanowa - powołali do życia w 1933 r. pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książce "120 Przygód Koziołka Matołka". W kolejnych latach powstały jeszcze kolejne trzy tomiki traktujące o przygodach tego bohatera.

W zeszłym roku ECB odwiedziło ponad 176 tys. turystów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.