PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie powstańcze mauzoleum

  • pap    31 października 2012 - 07:37
Powstanie powstańcze mauzoleum

Budowa pierwszego w Polsce Mauzoleum Powstańców Listopadowych na Kopnej Górze, niedaleko Supraśla, zostanie zakończona na początku grudnia. Spoczną tu szczątki 46 powstańców, odkryte w 2010 r. w jamie grobowej we wsi Sokołda, informuje "Nasz Dziennik".
Budowa mauzoleum jest finansowana przez władze Supraśla i podlaski samorząd wojewódzki. 100 tys.zł. dotacji przeznaczyła także Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

W maju lub w czerwcu przyszłego roku odbędzie się tu uroczystość złożenia 46 trumien ze szczątkami, ciał powstańców, którzy zginęli 25 czerwca 1831 r. w bitwie z Moskalami. Byli to członkowie powstańczego oddziału dowodzonego przez płk. Józefa Zaliwskiego, którzy z Wilna przedzierali się do Warszawy.

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski ma nadzieję, iż Mauzoleum Powstańców Listopadowych na Kopnej Górze stanie się w przyszłości miejscem ogólnopolskich uroczystości rocznicowych.

46 mogił powstańczych ma mieć formę głazów z wyrytymi krzyżami. Obok nekropolii zostanie umieszczona tablica informacyjna z opisem wydarzeń dotyczących Powstania Listopadowego, bo mauzoleum ma spełniać również funkcje edukacyjne.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.