Powstanie program modernizacji blokowisk

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski
  • 19-03-2010
  • drukuj
Krakowscy radni przygotowali projekt uchwały, który zobowiązuje prezydenta do opracowania programu rewitalizacji blokowisk, które zamieniają się w slumsy.

Pomysł nie jest nowy. W strategii rozwoju miasta uchwalonej w 2005 r. znalazł się zapis o konieczności zadbania o zdegradowane osiedla, ale miasto nic w tej sprawie nie zrobiło – informuje „Dziennik Polski”.

Najpierw wyznaczono by jedno osiedle, na którym program będzie przeprowadzony pilotażowo. Jak ucywilizować blokowiska? Należałoby wybudować szkoły, przedszkola, domy kultury, place zabaw i tereny zielone w miejscach, gdzie ich brakuje. Wszystkiego nie da się zrobić naraz i dlatego radni proponują, aby zapytać mieszkańców, co jest dla nich najważniejsze.

Po przeprowadzeniu analizy potrzeb mieszkańców prezydent przedstawiłby szczegółowy plan rewitalizacji wraz z kosztami. Rewitalizacja najbardziej zdegradowanych osiedli potrwałaby 15 lat. Radni chcą także, aby urzędnicy miejscy, przygotowując nowe plany zagospodarowania, zawsze zostawiali miejsce pod tereny zielone, placówki oświatowe i place zabaw. Ich zdaniem gmina powinna skorzystać z możliwości, jakie daje partnerstwo publiczno-prywatne – podaje „Dziennik Polski”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE