PARTNER PORTALU
 • BGK

Powstanie promowa przeprawa między Toruniem i Bydgoszczą

 • PAP/AH    26 września 2017 - 18:02
Powstanie promowa przeprawa między Toruniem i Bydgoszczą
Umowę ws. inwestycji zawarły we wtorek w Toruniu władze samorządowe województwa kujawsko-pomorskiego z władzami zainteresowanych powiatów i gmin. (Fot. Mikołaj Kuras www.kujawsko-pomorskie.pl)

Przeprawa promowa na Wiśle między Toruniem i Bydgoszczą ma zostać uruchomiona jesienią 2018 r. - przewiduje umowa zawarta we wtorek w Toruniu przez władze samorządowe województwa kujawsko-pomorskiego z władzami zainteresowanych powiatów i gmin.
• Pomysł stworzenia przeprawy promowej między Bydgoszczą a Toruniem pojawił się już w 2005 r.

• Zgodnie z planami przeprawa ma powstać na wysokości Solca Kujawskiego na lewym brzegu rzeki i Czarnowa na prawym brzegu.

• Szacunkowy koszt inwestycji wyniesie 13,8 mln zł, z czego zakup i uruchomienie promu to około 4,8 mln zł, a przebudowa przyczółków i dróg to ok. 7 mln zł.

Stronami umowy są urzędy marszałkowski, miasta i gminy Solec Kujawski, gminy Zławieś Wielka oraz starostwa powiatów bydgoskiego i toruńskiego.

Zgodnie z planami przeprawa ma powstać na wysokości Solca Kujawskiego na lewym brzegu rzeki i Czarnowa na prawym brzegu. Przedsięwzięcie pozwoli na skomunikowanie dróg krajowych nr 10 i 80 biegnący po przeciwległych stronach rzeki.

- Legendarny już w naszym województwie pomysł stworzenia przeprawy promowej przyjął realne kształty i przystępujemy do realizacji projektu, który prawdopodobnie zostanie zakończony w przyszłym roku. Mamy plan uruchomić pierwsze kursy promu jesienią przyszłego roku, a może trochę wcześniej" - powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki.

Marszałek podkreślił, że znacznej części prac związanych z projektem podjęła się burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk, która wraz z zespołem przygotowała koncepcję przedsięwzięcia, istotne warunku zamówienia publicznego, studium wykonalności i analizę techniczną.

- To jest fantastyczna sprawa dla regionu. Przeprawa będzie ważna dla turystów, ale też mieszkańców, z których wielu dojeżdża do pracy z Solca Kujawskiego do Bydgoszczy-Fordonu i Torunia, ale również z tych miast do Solca Kujawskiego. Skorzystanie przez pracowników z promu w przypadku pokonywania trasy między Solcem Kujawskim i Bydgoszczą-Fordonem to oszczędność 40 km dziennie - powiedziała burmistrz Solca Kujawskiego.

Wójt gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka, na terenie której leży Czarnowo, podkreślił, że koncepcja przeprawy promowej nabierała kształtu od 2005 r. Zaznaczył, że dla mieszkańców gminy połączenie z Solcem Kujawskim to m.in. skrót do trasy w kierunku Szczecina.

Inwestycja będzie miała dwie części: przebudowa przyczółków i budowa dróg dojazdowych do przeprawy oraz zakup promu. Według założeń prom będzie miał około 24 m długości i 16 m szerokości, a na pokład zabierze około 80 pasażerów i 15 samochodów osobowych.

Przetargi związane z inwestycją wkrótce ma ogłosić Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Będą one dotyczyć wyłonienia wykonawcy dokumentacji i przebudowy przyczółków i układu drogowego w systemie "zaprojektuj i buduj", jak również zakupu i rozruchu promu oraz świadczenia usługi obsługi promu.

Szacunkowy koszt inwestycji wyniesie 13,8 mln zł, z czego zakup i uruchomienie promu to około 4,8 mln zł, a przebudowa przyczółków i dróg to ok. 7 mln zł. Inwestycja znalazła się w Kujawsko-Pomorskim Planie Spójności Komunikacji Drogowej, co umożliwia uzyskanie dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 85 proc. Na 15 proc. kosztów własnych mają złożyć się samorządy: wojewódzki - 50 proc., samorządy gminne i powiatowe - po 12,5 proc.

Koszty eksploatacji promu oszacowano na 527 tys. rocznie. Podobnie jak w przypadku kosztów własnych inwestycji, połowę pokryć ma samorząd województwa, a samorządy lokalne - po 12,5 proc. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.