PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie Uniwersytecki Park Historii Ziemi

  • PAP    11 października 2011 - 09:26
Powstanie Uniwersytecki Park Historii Ziemi

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotowali projekt Uniwersyteckiego Parku Historii Ziemi. Placówka edukacyjno-badawcza miałaby powstać w północnej części Poznania.
Nietypowe Muzeum zajmie obszar ponad 10 hektarów na obszarze kampusu uniwersyteckiego UAM Morasko. Powoływana instytucja będzie przede wszystkim placówką dydaktyczną, przekazującą wiedzę w niekonwencjonalny i innowacyjny sposób.

Koncepcja Uniwersyteckiego Parku Historii Ziemi jest autorskim pomysłem naukowców największego poznańskiego uniwersytetu. Ich ambicją jest stworzenie nowej jakości w dziedzinie prezentowania zagadnień związanych z naukami o Ziemi.

„Projektowany Uniwersytecki Park Historii Ziemi będzie nowatorską instytucją, jakiej nie posiada żadne z polskich, a nawet europejskich miast” – zapowiedział dyrektor projektu prof. Jerzy Fedorowski.

Pomysł parku narodził się w 2007 roku. Pracownicy Wydziału Biologii UAM – prof. Jerzy Błoszyk i dr hab. Justyna Wiland-Szymańska oraz Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM – prof. Jerzy Fedorowski i dr Edward Chwieduk zadeklarowali chęć stworzenia muzeum o charakterze przyrodniczym. Z czasem do zespołu dołączył archeolog – prof. Janusz Czebreszuk z Instytutu Prahistorii oraz prof. Honorata Korpikiewicz z Instytutu Filozofii.

Zespół zaczął działać formalnie w strukturach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w zeszłym roku.

„Zauważyliśmy, że w Poznaniu – wielkim ośrodku akademickim z dużym zapleczem merytorycznym i kulturalnym brak jest muzeum przyrodniczego z prawdziwego zdarzenia. To był punkt wyjścia dla naszego projektu, do którego dołączyło się wiele jednostek naukowych UAM” – wyjaśnia prof. Fedorowski.

Ideą pomysłodawców jest harmonijne połączenie dzieł przyrody z wytworami natury, stąd lokalizacja i termin na określenie instytucji – „park”, nie są przypadkowe.

Receptą na sukces ma być utworzenie enklawy zieleni, w której znajdą się wpasowane w krajobraz otwarte pawilony wystawiennicze z interaktywnymi wystawami, naszpikowanymi elektroniką.

Jak zapowiadają pomysłodawcy, wzniesione nietypowe konstrukcje będą nawiązywać kształtem do dziedziny, którą będą prezentować. Na przykład w pawilonie w kształcie gigantycznego kryształu fluorytu obejrzymy ekspozycję geologiczną, w kurhanie – archeologiczną, a w oczach owada – biologiczną.

Budynki będą połączone siecią atrakcyjnych ścieżek dydaktycznych. Jednostka będzie również prowadzić działalność naukową, a zwiedzający będą mogli śledzić postępy naukowców w czasie rzeczywistym.

Senat UAM wyznaczył już precyzyjną lokalizację obiektu. Teraz rozpoczęły się intensywne prace koncepcyjne. Poszukiwane są również źródła finansowania przedsięwzięcia. Jak deklarują inicjatorzy przedsięwzięcia, w tym roku zostanie wykonany wstępny projekt, niezbędny do wystąpienia o środki unijne w ramach budżetu ramowego UE na lata 2014-2021.

Ze względu na zakres zadań i wysokie koszty realizacji najprawdopodobniej w 2012 roku będzie rozpisany projekt międzynarodowy.

„Nasza inwestycja umiejscowiona jest w bardzo atrakcyjnym krajobrazowo miejscu. Będzie stanowić jedną z najważniejszych atrakcji na szlaku łączącym rezerwat Meteoryt Morasko – unikatowe miejsce upadku meteorytów sprzed 10 tys. lat, z doliną Strumienia Różanego” – zaznaczył prof. Fedorowski.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.