PARTNER PORTALU
  • BGK

Pożeglować po Mazowszu

  • PAP    4 października 2013 - 18:18
Pożeglować po Mazowszu

Powstał Klaster Rzeczny "Mazovia", którego celem jest rozwój gospodarczy woj. mazowieckiego przez próbę odtworzenia żeglugi transportowej i turystycznej na rzekach tego regionu.
Spotkanie założycielskie Klastra Rzecznego "Mazovia" odbyło się w piątek w Płocku (Mazowieckie), poprzedzając międzynarodową konferencję na temat transportu wodnego INWAPO - Inwestycje Natura Wisła Aktywność Potencjał Ożywienie.

W konferencji, zorganizowanej przez Agencję Rozwoju Mazowsza oraz Międzynarodowe Centrum Rozwoju Lokalnego CIFAL Płock - agendę ONZ, uczestniczyli specjaliści z Polski, Holandii i Włoch. Dyskutowano m.in. o rozwoju dróg wodnych na świecie i udrażnianiu rzek w krajach rozwijających się.

Piotr Popik z Agencji Rozwoju Mazowsza powiedział PAP, że twórcom klastra zależy na ożywieniu nie tylko Wisły, ale też pozostałych głównych rzek regionu, jak Bug, Narew, Pilica i Wkra. "To rzeki, które niosą ze sobą określony potencjał turystyczny" - podkreślił. Dodał, że ideą klastra "jest połączenie wiedzy i aktywności bardzo wielu podmiotów, które służyć ma zrównoważonemu rozwojowi rzek".

W spotkaniu inicjującym klaster "Mazovia" uczestniczyli m.in. przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Politechniki Warszawskiej, Fundacji "Szerokie Wody", a także przedsiębiorcy z branży turystycznej.

"W najbliższym czasie roześlemy kwestionariusz, dzięki któremu uzyskamy informacje, dotyczące potrzeb inwestycyjnych i potencjału poszczególnych gmin położonych wzdłuż rzek regionu" - zapowiedział Popik. Podkreślił, że odpowiedzi na zagadnienia zawarte w kwestionariuszu pozwolą uzupełnić bazę danych, dotyczącą istniejącej już infrastruktury, także tej wymagającej modernizacji, jak również potrzebnych, nowych inwestycji.

"Bardzo ważnym elementem są tu kwestie środowiskowe. Zamierzamy na przykład weryfikować, na ile brzegi rzeki w danej gminie objęte są ochroną. Z poszanowaniem natury będziemy starali się wybrać te miejsca do realizacji zadań, które są najciekawsze" - powiedział Popik. Zaznaczył, że ankieta będzie przede wszystkim pomocna do ogólnej oceny potencjału gospodarczego danego miejsca.

"Będziemy zastanawiali się bardzo mocno nad projektami, które byłyby ciekawe i jednocześnie dążyłyby do odtworzenia potencjału, jak np. rewitalizacja połączenia między Warszawą a wielkimi jeziorami na Mazurach poprzez rzeki Pisę i Narew" - wyjaśnił. Przyznał, że wśród przedsięwzięć analizowanych przez klaster mogą znaleźć się także inwestycje związane z energetyką wodną i małą retencją.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.