PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań. Arena będzie gotowa w 2020 roku  

  • pt    30 stycznia 2018 - 10:32
Poznań. Arena będzie gotowa w 2020 roku   

Na początku przyszłego roku ma rozpocząć się remont hali widowisko-sportowej Arena, która w styczniu została przejęta w zarządzanie przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.
  • Poznań jako jedyne z największych polskich miast nie ma nowoczesnej hali widowisko-sportowej.
  • Miasto nie będzie jednak budować nowego obiektu.
  • Za ok. 45 mln wyremontowana ma zostać licząca prawie pół wieku Arena.

Hala widowisko-sportowa Arena została przejęta przez Międzynarodowe Targi Poznańskie z początkiem tego roku. Potrzebna jest jej gruntowna modernizacja począwszy od systemu przeciwpożarowego, który wymaga bardziej dogłębnych prac, oraz zainstalowania klimatyzacji. Modernizacja będzie też obejmowała instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, oświetlenie i nagłośnienie.

Czytaj też: Stadiony i hale widowiskowe w Polsce

- Pierwszy rok poświęcimy na prace koncepcyjne związane z dobrym zaprojektowaniem przebudowy. W chwili obecnej przygotowujemy plan funkcjonalny dla możliwości odbywania się w Arenie imprez, nawet rangi Mistrzostw Europy w różnych dyscyplinach, ale także różnego rodzaju koncertów i eventów - mówi Tomasz Kobierski, wiceprezes zarządu MTP.

- W maju przystąpimy do projektowania. Kiedy będziemy mieli założenia projektowe, przystąpimy do konsultacji z mieszkańcami Poznania. Po akceptacji wstępnych projektów planujemy we wrześniu przystąpić do projektu budowlanego, żeby na początku przyszłego roku rozpocząć przebudowę Areny.

Niezbędna będzie również budowa parkingu. - Nie da się rozdzielić funkcji sportowej i eventowej od parkingu. Obiekt, który ma być wykorzystywany kilka razy z w tygodniu, w którym mają się odbywać zarówno regionalne, jak i ogólnopolskie oraz międzynarodowe imprezy, nie może być pozostawiony bez parkingu. Tylko takie rozwiązanie zagwarantuje korzyści z tego obiektu dla okolicznych mieszkańców - wyjaśnia Tomasz Kobierski. - W tej chwili rozważamy wiele możliwych lokalizacji takiego parkingu i być może za 2-3 miesiące będziemy już mogli przedstawić wstępną lokalizację i projekt obiektu. Z naszych wyliczeń wynika, że musiałby on pomieścić ok. 800 samochodów.

Hala, która ma być gotowa na początku 2020 roku, powinna pomieścić 7000 osób. Wstępne założenia wskazują, że remont kosztować będzie ok. 45 mln zł plus koszty budowy parkingu. Pieniądze na rozbudowę Areny pochodzić będą z dwóch źródeł - zysków MTP oraz sprzedaży części terenów w Żernikach należących do Targów.

Czas na remont

Wybudowana na początku lat 70. ubiegłego stulecia hala wymaga dużych nakładów i kompleksowej renowacji, by mogła stać się funkcjonalnym obiektem, w którym można organizować duże imprezy, nie tylko sportowe i kulturalne. Najpierw jednak trzeba spełnić zalecenia i nakazy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Państwowej Straży Pożarnej.

W lutym ub. roku zarządzające obecnie obiektem Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji (POSiR) zmuszone były odwołać zaplanowane w Arenie imprezy masowe ze względu na negatywną opinię straży pożarnej. Imprezy masowe wróciły do hali po trzech miesiącach przerwy wykorzystanej na przeprowadzenie niezbędnych prac.

Pomimo przeprowadzonych od lutego do maja przez spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie prac remontowych wciąż jest kilka wymogów dotyczących wszystkich istniejących systemów bezpieczeństwa, do których należy dostosować obiekt. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.