PARTNER PORTALU
 • BGK

Poznań dostanie pieniądze od rządu na przebudowę estakady katowickiej

 • PAP/MN    30 maja 2016 - 15:30
Poznań dostanie pieniądze od rządu na przebudowę estakady katowickiej
Z końcem czerwca tego roku planowane jest zakończenie robot budowlanych, niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie północnej nitki przebudowywanej estakady (fot. pixabay)

• Ponad 26 milionów złotych rządowego dofinansowania otrzyma Poznań na przebudowę estakady katowickiej
• Informację przekazał w poniedziałek (30 maja) w Poznaniu minister finansów Paweł Szałamacha.
• Estakada jest elementem jednej z najważniejszych arterii w mieście.
Środki dla Poznania to największe dofinansowanie, jakie dostał pojedynczy samorząd z rezerwy drogowej w 2016 roku. Minister podkreślił, że rząd wspiera ważne inwestycje bez względu na kwestie polityczne. Poznaniem od 2014 roku rządzi Jacek Jaśkowiak, który wygrał wybory samorządowe jako kandydat PO.

Estakada znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 11, wyprowadzającej ruch z Poznania w stronę węzła autostrady A2, a także w stronę Środy Wielkopolskiej i Kalisza. Pod koniec czerwca planowane jest zakończenie prac budowlanych na północnej nitce. Zakończenie całej inwestycji, szacowanej na przeszło 161,4 mln zł, planowane jest na początku 2018 roku.

Minister finansów podpisał w poniedziałek w Poznaniu decyzję, zgodnie z którą miasto otrzyma na przebudowę obiektów inżynierskich nad ul. Inflancką i ul. Chartowo 26 mln 319 tys. zł. Jest to 98 proc. wnioskowanej przez miasto kwoty.

Czytaj też: Chcą budowy drogi i zbierają podpisy, by przekonać rząd

"To dobry przykład współpracy rządu z samorządami terytorialnymi, ze wszystkimi miastami w kraju. Bez względu na to, jak układają się relacje polityczne, rząd robi swoje - uruchamia pieniądze tam, gdzie są potrzebne na inwestycje lokalne" - powiedział Szałamacha.

Środki trafią do miasta w dwóch transzach: w lipcu Poznań otrzyma ponad 10 mln zł, w sierpniu - ponad 15 mln.

"Takich decyzji (o dofinansowaniu inwestycji drogowych) będzie kilkadziesiąt, ale chciałbym podkreślić, że 26 mln zl dla Poznania, to największe pojedyncze dofinansowanie w kraju w tym roku. Jest to spowodowane wagą tej budowy dla miasta i dla Wielkopolski" - powiedział minister finansów.

Zastępca dyrektora wydziału transportu i zieleni poznańskiego magistratu Jan Gosiewski dodał, że miasto już w przeszłości otrzymywało rządowe pieniądze na realizację inwestycji drogowych, jednak nigdy wcześniej pozyskana kwota nie była tak duża.

Czytaj też: Zachodniopomorskie zaczyna remontować drogi

"Dofinansowanie, które otrzyma miasto, w znacznym stopniu pomoże w realizacji tego zadania. Wcześniej dzięki takiemu dofinansowaniu realizowaliśmy m.in. przebudowę węzła Antoninek, czy budowę wiaduktu w ciągu ul. Czechosłowackiej" - podkreślił.

Dyrektor nie chciał zdradzić, czy dodatkowe środki pozyskane przez Poznań z budżetu centralnego pozwolą przeznaczyć miejskie pieniądze na inne inwestycje. Jak zapewnił prace przy budowie estakady przebiegają sprawnie i inwestycja powinna zakończyć się w terminie.

Krzysztof Kaczanowski ze spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie poinformował w poniedziałek, że z końcem czerwca tego roku planowane jest zakończenie robot budowlanych, niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie północnej nitki przebudowywanej estakady.

Czytaj też: Budowa obwodnicy Oświęcimia rozpoczęta

Termin zakończenia całości robót budowlanych wyznaczono na listopad 2017 roku, zaś planowane zakończenie przedmiotu umowy nastąpić ma w lutym 2018 roku.

Rezerwa subwencji ogólnej, tzw. rezerwa drogowa, jest rezerwą budżetową, z której środki są przeznaczone m. in. na dofinansowanie inwestycji i remontów na drogach publicznych. Rokrocznie rząd przeznacza na ten cel ok. 300 mln zł. W tym roku wysokość rezerwy drogowej wyniosła blisko 313 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.