Poznań, Estakada Katowicka: północna nitka już gotowa

• Kierowcy po raz pierwszy będą mogli przejechać północną nitką Estakady Katowickiej w Poznaniu.
• Po pozytywnym wyniku prób obciążeniowych nowa trasa została dopuszczona do ruchu.
• Otwarcie trasy nastąpi w nocy z 15 na 16 lipca.
Poznań, Estakada Katowicka: północna nitka już gotowa
Najpierw estakadą przejadą kierowcy samochodów osobowych (do 3,5 tony) i autobusów (fot. pixabay)

Sześć samochodów ciężarowych o wadze 32 tony każda – takiemu obciążeniu poddano Estakadę Katowicką podczas testu przeprowadzonego 30 czerwca przez Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Poznańskiej. Specjaliści ocenili, że estakada może być oddana do użytku jako obiekt klasy A.

- To jest jedna z wzorowo prowadzonych i większych inwestycji w Poznaniu i dobrze rokuje na przyszłość. To istotne rozwiązanie komunikacyjne nie tylko dla Rataj, ale też całego Poznania – mówił na konferencji zapowiadającej ukończenie trasy Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Pierwsi kierowcy samochodów osobowych (do 3,5 tony) i autobusów będą mogli przejechać nową nitką estakady w nocy z 15 na 16 lipca. Przy budowie trasy miasto współpracowało z konsorcjum spółki Most i Polbud.

Estakada Katowicka - północna nitka gotowa na kierowców (fot. poznan.pl)
Estakada Katowicka - północna nitka gotowa na kierowców (fot. poznan.pl)

Jak zapowiada Urząd Miasta w Poznaniu, kiedy ruch samochodowy zostanie przeniesiony na nową nitkę, na południowej, po której obecnie odbywa się ruch, rozpoczną się prace rozbiórkowe. 18 lipca, zgodnie z planem, wykonawca inwestycji przystąpi do rozbiórki mas asfaltowych na wiadukcie Chartowo i Inflancka. W dalszej części prac nastąpi demontaż wyposażenia na Chartowie.

Oddanie tego odcinka estakady jest częścią projektu przebudowy obiektów mostowych w ciągu ul. Krzywoustego w Poznaniu. Obejmuje on całkowitą rozbiórkę i odbudowę konstrukcji dwóch nitek Estakady Katowickiej, wykonanie nawierzchni drogowych oraz odbudowę dróg dojazdowych, montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu, przebudowę oświetlenia i sygnalizacji świetlnej, odwodnienie, przebudowę sieci energetycznej i sieci trakcji tramwajowej.

Całkowity budżet tego zadania na lata 2011 - 2018 wynosi blisko 161,5 mln złotych.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE