PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań liczy na więcej turystów

  • PAP    4 grudnia 2011 - 15:00
Poznań liczy na więcej turystów

Dzięki czynnemu od 1 grudnia odcinkowi autostrady A2 Nowy Tomyśl - Świecko Poznań zyskał bezpośrednie połączenie autostradowe z Niemcami. Miasto chce wykorzystać ten fakt do ściągnięcia większej liczby turystów z Berlina.
Również Berlin nastawia się na większą obsługę gości z Polski, którzy przyjadą nowootwartą trasą.

- Musimy Niemcom uświadomić, że Poznań jest oddalony zaledwie o 250 km, które można szybko pokonać autostradą. To, co możemy im zaoferować, to odkrywanie polskiego miasta, które jest bardzo spokojne, tanie jeżeli chodzi o hotele i restauracje, oraz "kompaktowe" w zwiedzaniu. Do wszystkich zabytków można tu dojść na piechotę - powiedział dyrektor biura Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT) Jan Mazurczak.

Jak przyznał, liczy na to, że dzięki współpracy z berlińskim partnerem - organizacją Visit Berlin, uda się zachęcić mieszkańców obu miast do wzajemnych odwiedzin.

- Zaplanowaliśmy działania na następne lata. To m.in. wspólne wysyłanie informacji prasowych, tworzenie w punktach informacji turystycznej półek z folderami o Poznaniu (zabierz głos/oceń prezydenta) i o Berlinie. Taki punkt z informacjami o Poznaniu i Wielkopolsce powstanie również na nowobudowanym berlińskim lotnisku, którego otwarcie planowane jest na czerwiec 2012 - powiedział dyrektor PLOT.

Dodał, że Poznań nie planuje prowadzenia w Berlinie specjalnej akcji promocyjnej związanej z otwarciem autostrady.

- Akcje promocyjne w Berlinie są bardzo trudne. To miasto, w którym wszyscy chcą się promować. Kiedy próbowaliśmy zorganizować tu jakąś imprezę tego typu, dowiedzieliśmy się, że w przeciętny weekend zgłoszonych jest w Berlinie ok. 3 tys. imprez promujących regiony i produkty. Wyróżnić się na tym tle jest bardzo trudno, a kampanie billboardowe, by były efektywne, muszą być bardzo kosztowne - podkreślił Mazurczak.

- Nastawiliśmy się na współpracę z niemieckimi dziennikarzami, organizowanie konkursów, w których można wygrać weekendy w Poznaniu, podjęliśmy też współpracę z niemieckimi kolejami DB. Chcemy bardzo dużo mówić o tym, co się u nas dzieje. Promujemy najważniejsze wydarzenia w Poznaniu, tj. maraton, festiwal Malta, festiwal rzeźby lodowej, akcję "Poznań za pół ceny" - dodał.

Mazurczak powiedział, że choć trudno oceniać dokładnie, jaka część turystów w Poznaniu to Niemcy, jest to jednak największa grupa osób przyjeżdżających do miasta zza granicy.

- Dzięki autostradzie ta liczba będzie się jeszcze zwiększać. Kilkakrotnie w ciągu dnia na trasie Poznań - Berlin kursują też pociągi. Liczymy, że również zbliżające się Euro 2012 uświadomi wielu Niemcom, że Polska jest europejskim krajem, do którego warto przyjechać. Poznań zawsze będzie tym pierwszym przystankiem na trasie - stwierdził.

Berlin od lat jest nastawiony na obsługę polskich turystów. Według Mazurczaka, to jedno z najbardziej przyjaznych gościom z Polski miast w Europie: W bardzo wielu miejscach turyści mogą liczyć na polskojęzycznych przewodników i materiały po polsku. Berlin intensywnie promuje się też ze swoimi atrakcjami na polskich targach turystycznych.

Jak powiedział rzecznik prasowy organizacji Visit Berlin Christian Tanzler, stolicę Niemiec częściej od polskich turystów odwiedzają obecnie goście m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Włoch, Holandii, Hiszpanii i Francji.×
KOMENTARZE (2)

  • KORA, 2011-12-05 10:27:30

    Ja też liczę na więcej i więcej! BEZ CIE...nia wątpliwości ! Świetny ten Poznań,nie?
  • Teodor, 2011-12-04 18:55:00

    Nie mogę wytrzymać!!!!Ciężko jest bez tych turystów!