PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań, Łódź: miasta rewitalizują kamienice

  • MN    28 lipca 2016 - 13:38
Poznań, Łódź: miasta rewitalizują kamienice
Odnowiona kamienica przy ulicy Woźnej 15 (fot. poznan.pl)

• W Poznaniu zakończył się remont miejskiej kamienicy położonej przy ulicy Woźnej 15. Odnowa zabytkowej nieruchomości kosztowała ponad pół miliona złotych.
• Trwają przygotowania do remontu kolejnych budynków w Poznaniu, w ramach wieloletniego programu renowacji budynków.
• Remonty kamienic trwają również w Łodzi, gdzie miasto wciąz realizuje program Mia100Kamienic. Trwa rewitalizacja budynku przy ul. Piotrkowskiej 243.
Miasta sukcesywnie rewitalizują zabytkowe kamienice, które figurują w rejestrach zabytków. Poznań właśnie zakończył remont budynku przy ul. Woźnej 15. Wyremontowano dach, wykonano nową elewację, wymieniono część stolarki okiennej i połączenia kominowe. Całość pochłonęła 545 tys. zł. Miasto zapowiada, że na tym nie koniec, bo trwają już przygotowania do kolejnych remontów w ramach wieloletniego programu renowacji budynków.

- Ten program, koncentruje się na budynkach, które są wpisane na listę zabytków - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Dotyczy obiektów, które nie są budynkami prywatnymi, czyli nie mogą ubiegać się o dotacje konserwatorskie. Te nieruchomości są stuprocentową własnością miasta, więc musimy objąć je specjalnym programem. Cieszę się, że udaje się ratować tę zabudowę i że środki na ten cel są z roku na rok coraz większe – dodaje.

To już druga kamienica wyremontowana w ramach programu – wcześniej odnowiono obiekt przy ul. Woźnej 5. Kolejne na liście są kamienice przy Kantaka 8/9 oraz Ratajczaka 45.

Również Łódź prowadzi ciągłe remonty zabytkowych obiektów w ramach programu Mia100Kamienic. Aktualnie rozpoczyna się kolejny etap rewitalizacji kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 243. Budynek pochodzi z 1826 roku i wpisany jest do rejestru łódzkich zabytków. Frontowa część budynku jest już wyremontowana, teraz rusza remont oficyn.

- Zmienimy je kompleksowo od piwnicy, aż po sam dach, od wymiany więźby dachowej, stropów po zmianę układu funkcjonowania pomieszczeń w środku - opowiada Tomasz Piotrowski, dyrektor Departamentu Prezydenta.

Odnowione zostanie również podwórko kamienicy. Jak informuje łódzki magistrat, koszty przedsięwzięcia sięgać będą aż 8,5 milionów. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.