Poznań, Łódź: miasta rewitalizują kamienice

• W Poznaniu zakończył się remont miejskiej kamienicy położonej przy ulicy Woźnej 15. Odnowa zabytkowej nieruchomości kosztowała ponad pół miliona złotych.
• Trwają przygotowania do remontu kolejnych budynków w Poznaniu, w ramach wieloletniego programu renowacji budynków.
• Remonty kamienic trwają również w Łodzi, gdzie miasto wciąz realizuje program Mia100Kamienic. Trwa rewitalizacja budynku przy ul. Piotrkowskiej 243.
Poznań, Łódź: miasta rewitalizują kamienice
Odnowiona kamienica przy ulicy Woźnej 15 (fot. poznan.pl)

Miasta sukcesywnie rewitalizują zabytkowe kamienice, które figurują w rejestrach zabytków. Poznań właśnie zakończył remont budynku przy ul. Woźnej 15. Wyremontowano dach, wykonano nową elewację, wymieniono część stolarki okiennej i połączenia kominowe. Całość pochłonęła 545 tys. zł. Miasto zapowiada, że na tym nie koniec, bo trwają już przygotowania do kolejnych remontów w ramach wieloletniego programu renowacji budynków.

- Ten program, koncentruje się na budynkach, które są wpisane na listę zabytków - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Dotyczy obiektów, które nie są budynkami prywatnymi, czyli nie mogą ubiegać się o dotacje konserwatorskie. Te nieruchomości są stuprocentową własnością miasta, więc musimy objąć je specjalnym programem. Cieszę się, że udaje się ratować tę zabudowę i że środki na ten cel są z roku na rok coraz większe – dodaje.

To już druga kamienica wyremontowana w ramach programu – wcześniej odnowiono obiekt przy ul. Woźnej 5. Kolejne na liście są kamienice przy Kantaka 8/9 oraz Ratajczaka 45.

Również Łódź prowadzi ciągłe remonty zabytkowych obiektów w ramach programu Mia100Kamienic. Aktualnie rozpoczyna się kolejny etap rewitalizacji kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 243. Budynek pochodzi z 1826 roku i wpisany jest do rejestru łódzkich zabytków. Frontowa część budynku jest już wyremontowana, teraz rusza remont oficyn.

- Zmienimy je kompleksowo od piwnicy, aż po sam dach, od wymiany więźby dachowej, stropów po zmianę układu funkcjonowania pomieszczeń w środku - opowiada Tomasz Piotrowski, dyrektor Departamentu Prezydenta.

Odnowione zostanie również podwórko kamienicy. Jak informuje łódzki magistrat, koszty przedsięwzięcia sięgać będą aż 8,5 milionów. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE