PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań negocjuje z kurią sprawę nieruchomości

  • JL    10 sierpnia 2016 - 10:25
Poznań negocjuje z kurią sprawę nieruchomości

Negocjacje Poznania z kurią w sprawie nieruchomości powinny zakończyć się na przełomie sierpnia i września. Fot. Pixabay.com

Urzędnicy miejscy od roku prowadzą z poznańską kurią obejmujące kilkadziesiąt przypadków negocjacje dotyczące nieruchomości. Prezydentowi miasta zależy na poszanowaniu interesów każdej ze stron.
Przedmiotem trwających negocjacji są propozycje przedstawione przez miasto. Ze względu na poziom komplikacji i fakt, że przez wiele lat poprzednie władze nie wyjaśniały spornych kwestii z Kościołem katolickim, negocjacje są prowadzone etapami.

Według oceny miejskich urzędników powinny zakończyć się na przełomie sierpnia i września tego roku. Wówczas – zgodnie z deklaracjami sprzed roku – ich wynik zostanie przekazany do wiadomości mieszkańców.

Preferowaną formą regulacji są umowy zamiany. W takich wypadkach miasto uzyskuje tytuł prawny do nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne, a strona kościelna nabywa głównie tereny przeznaczone na cele sakralne. Zawarcie umowy zamiany nie jest jednak możliwe w każdym przypadku.

Takim przykładem są grunty wykorzystywane przez kolejkę Maltanka. Miasto nabyło te tereny – przeznaczone na zieleń i rekreację – od Parafii Św. Jana Jerozolimskiego za Murami. MPK płaci parafii za dzierżawę czynsz mniejszy od ustalonego w umowie zawartej 8 lat temu.

Docelowa regulacja nastąpi w formie zamian. Miasto przejmie nieruchomości przeznaczone na cele publiczne, w tym układy drogowe, tzw. zieleń publiczną urządzoną, itd. Przykładem takiej przestrzeni jest dziedziniec Kolegiaty Poznańskiej, który prawdopodobnie w przyszłym roku będzie służył mieszkańcom. Z kolei strona kościelna uzyska nieruchomości pod funkcje sakralne, w tym zlokalizowane na Ostrowie Tumskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.