PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań otrzymał prawie 45,5 mln zł z UE na przebudowę centrum miasta

  • PAP/KDS    26 lipca 2017 - 15:40
Poznań otrzymał prawie 45,5 mln zł z UE na przebudowę centrum miasta
Miasto dostało 45,5 mln zł z UE na przebudowę tras tramwajowych i ulic (fot.mpk.poznan.pl/K.Lesińska)

Poznań przygotowuje się do przebudowy tras tramwajowych i ulic w ścisłym centrum miasta. Miasto właśnie otrzymało na ten cel prawie 45,5 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączny koszt inwestycji to 100 mln zł.
Dofinansowanie z UE przyznano na realizację pierwszego etapu inwestycji o nazwie "Projekt Centrum". Łączny koszt prac związanych z rewitalizacją centrum, jakie na tym etapie będą prowadzone, ma wynieść ok. 100 mln zł. W ramach projektu do III kwartału 2020 roku przebudowane mają zostać m.in. torowiska na ul. Św. Marcin i 27 Grudnia, pl. Wolności, al. Marcinkowskiego, a także rozjazd na skrzyżowaniu ul. Towarowej i Św. Marcin oraz węzeł rozjazdowy "Okrąglak". Przebudowane zostaną także ulice Kantaka i Gwarna.

Zdaniem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, "realizacja projektu przełoży się na większą efektywność i dostępność transportu tramwajowego. Dzięki kilku elementom: technologii cichego torowiska, wykonanej podobnie nawierzchni drogowej, zmniejszeniu ruchu samochodowego i wprowadzeniu dużej ilości zieleni, ograniczamy zanieczyszczenie powietrza oraz emisję hałasu".

W komunikacie prasowym prezydent zaznaczył także, że te inwestycje pozwolą spełnić oczekiwania wyrażone w przeprowadzonych konsultacjach społecznych. "Zgodnie z nimi poznańskie centrum ma być miejscem przyciągającym turystów, w którym życie kulturalno-artystyczne jest szczególnie intensywne. Ma być lokalizacją dla instytucji kultury oraz miejscem, w którym dobrze się żyje i pracuje" - zaznaczył Jaśkowiak.

Według założeń projektu, większe przywileje w centrum mają zyskać piesi i komunikacja tramwajowa oraz rowerzyści. W ramach prowadzonych prac zwężona ma zostać także ul. Św. Marcin, powstaną nowe przystanki tramwajowe i wyznaczone zostaną nowe ścieżki rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe na ul. 27 Grudnia, które mają być skoordynowane z ruchem tramwajowym.

W połowie lipca Poznań otrzymał także ponad 59 mln zł dofinansowania dla wartego 130 mln zł drugiego etapu "Projektu Centrum". W ramach tego projektu m.in. wybudowana ma zostać trasa tramwajowa. Planowana realizacja tej inwestycji to lata 2020-2022. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.