PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Parking samochodowy zachęci kierowców do autobusów i tramwajów?

  • PAP/MN    24 października 2016 - 14:21
Poznań: Parking samochodowy zachęci kierowców do autobusów i tramwajów?
Powstanie jednopoziomowy parking z ok. 130 miejscami. (zdj. ilustracyjne, pixabay.com)

• Pierwszy w Poznaniu parking typu Park&Ride - Parkuj i Jedź - powstanie w sąsiedztwie pętli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST) na osiedlu Sobieskiego.
• Budowa ok. 130 miejsc powinna się zakończyć pod koniec 2017 r.
• Parking ma zachęcić kierowców do korzystania z transportu publicznego.
Jak poinformował Krzysztof Kaczanowski z Poznańskich Inwestycji Miejskich (PIM), do podpisania umowy doszło w ubiegłym tygodniu. Koszt inwestycji, łącznie z przygotowaniem projektu i niezbędnej dokumentacji oraz pracami budowlanymi, wyniesie ok. 4,8 mln zł.

Jednopoziomowy parking z ok. 130 miejscami powstanie u zbiegu ulic Smoleńskiej oraz Karola Szymanowskiego przy pętli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

Wykonawcę prac zobowiązano także do zapewnienia nowoczesnego systemu zarządzania parkingiem, do którego w później będą mogły być włączane kolejne parkingi. Parking ma być wyposażony w zadaszone miejsca dla rowerzystów oraz monitoring.

Jak podkreślił Kaczanowski, przygotowanie dokumentacji powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2017 r. Wtedy też, ma zostać sporządzona niezbędna dokumentacja, w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Według przyjętego planu zakończenie prac budowlano-montażowych i otrzymanie pozwolenia na budowę ma nastąpić pod koniec 2017 r.

Zgodnie z założeniami, "parkingi typu Park&Ride, mają za zadanie 'przechwycić' jak największy odsetek pojazdów kierujących się do centrum miasta i zachęcić kierowców do skorzystania z oferty transportu publicznego".

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta Poznania, z parkingu będą mogły korzystać wyłącznie osoby, które wykupią bilet dobowy lub sieciowy, bądź miesięczny komunikacji miejskiej. Wówczas będą mogły skorzystać z parkingu nieodpłatnie.

Budowa parkingu ma zostać w części sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kwota dotacji wnioskowana przez miasto Poznań to ok. 3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • BUSOMAT PL, 2016-10-25 13:46:10

    Powinno być więcej miejsc do parkowania autobusów