PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań, rewitalizacja: W tym roku wiele inwestycji

  • bad    20 stycznia 2017 - 11:43
Poznań, rewitalizacja: W tym roku wiele inwestycji
Rok 2017 ma upłynąć w Poznaniu pod znakiem rewitalizacji. (Fot. mat. pras.)

• Rok 2017 ma być początkiem prawdziwej ofensywy rewitalizacyjnej Poznania.
• W tym roku ma zostać opracowany i przyjęty przez poznańskich radnych Gminny Program Rewitalizacji (GPR).
• Ruszą nowe inwestycje, których zadaniem będzie ożywienie miejskiej przestrzeni.
• Prowadzone będą też projekty służące aktywizacji mieszkańców poszczególnych dzielnic.
Gminny Program Rewitalizacji to dokument, który - zgodnie z ustawą z października 2015 roku - musi przyjąć każdy samorząd na podstawie wyznaczonego uprzednio obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. 

W oczekiwaniu na GPR

Rada Miasta Poznania takie obszary już wyznaczyła, przyjmując uchwałę w tej sprawie 22 listopada ubiegłego roku. Może więc już w tym roku uchwalić GPR, który zawierał będzie szczegółową analizę obszaru rewitalizacji, jej cele oraz odpowiadające im kierunki działań. Może on być podstawą do stosowania na wyznaczonym obszarze specjalnych rozwiązań ustawowych - Specjalnej Strefy Rewitalizacji oraz miejscowego planu rewitalizacji.

- Planujemy, że jesienią zakończymy prace nad GPR i przedstawimy go radnym. Przyjęcie programu będzie oznaczało, że miasto będzie mogło ubiegać się o środki na cele związane z rewitalizacją - np. na płytę Starego Rynku - poinformował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Przypomnijmy, na podstawie dziesięciu kryteriów i wskaźników zawartych w ustawie o rewitalizacji, w Poznaniu do obszaru zdegradowanego zakwalifikowano teren 15 z 42 działających w mieście rad osiedli, a jako obszar rewitalizacji wyznaczono tereny podlegające radom osiedli: Jeżyce, Stare Miasto, Święty Łazarz, Wilda, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria oraz fragmenty Głównej, Starołęki-Minikowa-Marlewa i Górczyna.      

Zanim zagadnienia rewitalizacji zostały skodyfikowane w ustawie, Poznań - od 2004 roku - zdążył przyjąć trzy edycje Miejskiego Programu Rewitalizacji. Dodatkowo, w 2013 roku, projekty na obszarze śródmieścia zebrano w "Zintegrowanym Programie Odnowy i Rozwoju Śródmieścia". Dotychczasowe poznańskie programy, mimo braku regulacji prawnych, traktowały problem rewitalizacji kompleksowo, skupiając się w szczególności na lokalnej społeczności zamieszkującej obszary zdegradowane.

Czytaj też: Poznań: ok. 300 mln zł na poprawę efektywności energetycznej i rewitalizacje

Na ten rok zaplanowano kontynuację współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza związaną z problematyką rewitalizacyjną oraz zintegrowanym podejściem do rozwoju miasta. Wraz z radami osiedli Stare Miasto, Ś́w. Łazarz i Wilda, przygotowywane są kolejne edycje konkursu Lokalnych Inicjatyw Osiedlowych, które mają zaktywizować społeczności lokalne. Na Łazarzu kontynuowana będzie współpraca w ramach Otwartej Strefy Kultury. Promowane będą działania Inkubatora Kultury Pireus i Projekt Najmu Lokali. 

Ożywianie Św. Marcina

Już w trzecim kwartale tego roku planowane jest rozpoczęcie przebudowy ul. Ś́w. Marcin, od ul. Ratajczaka do ul. Gwarnej. To początek realizacji pierwszego etapu Programu Centrum, który pochłonie łącznie 260 mln zł. Prawie 104,5 mln zł z tej kwoty ma pochodzić z unijnych dotacji.

- Przewidujemy, że pod koniec roku podpiszemy umowę o dofinansowanie realizacji programu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Obecnie trwa przetarg ogłoszony przez Poznańskie Inwestycje Miejskie, który wyłoni wykonawcę przebudowy ul. Św. Marcin - stwierdził Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.