PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań. Rondo Kaponiera czynne już w całości

  • pt/pap    21 października 2016 - 14:16
Poznań. Rondo Kaponiera czynne już w całości
Rondo Kaponiera w końcu otwarte w całości (fot. poznan.pl)

• Od soboty, 22 października pasażerowie komunikacji miejskiej w Poznaniu będą mogli korzystać z przystanków tramwajowych zlokalizowanych na podziemnym poziomie ronda Kaponiera.
• Przebudowa węzła komunikacyjnego trwała pięć lat, we wrześniu uruchomiono część naziemną i poziom -1.
Zgodę na uruchomienie najniższego poziomu obiektu, na którym mieszczą się przystanki Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Przebudowa i rozbudowa Kaponiery rozpoczęła się w 2011 roku, wartość inwestycji wyniosła ok. 359 mln zł. Termin zakończenia prac wielokrotnie przesuwano. Roboty budowlane zakończyły się 31 sierpnia. Kaponiera do tej pory była etapami udostępniana dla ruchu samochodów i tramwajów.

Na początku września główny węzeł komunikacyjny w mieście został w pełni otwarty dla ruchu pojazdów na części naziemnej. Piesi mogli korzystać z pierwszego podziemnego poziomu zmodernizowanego obiektu.

Zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski poinformował w piątek, że dzięki uzyskaniu przez spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie pozwolenia na użytkowanie całości Kaponiery, można udostępnić także jej najniższy poziom, na którym mieszczą się przystanki tramwajowe Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, łączącego północ miasta z dworcem kolejowym.

"Oddanie do użytku całego ronda jest kolejnym etapem przywracania normalności na najważniejszym węźle komunikacyjnym w centrum miasta i ulepszania oferty miejskiego transportu publicznego. Możliwości przesiadkowe, jakie oferuje Kaponiera, stanowią kolejną zachętę do korzystania z komunikacji publicznej przez mieszkańców Poznania i turystów" powiedział Wudarski.

Przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi poziomami obiektu odbywać się będzie dzięki windom, schodom i schodom ruchomym. System Informacji Miejskiej pokieruje pieszych do odpowiednich przystanków komunikacji zbiorowej i wskaże kierunki dotarcia do określonych części miasta.

Na przystankach zainstalowane zostały również tablice świetlne, informujące pasażerów o czasie i numerze nadjeżdżających tramwajów. Cały obiekt ma być sukcesywnie dostosowywany do kolejnych potrzeb osób niepełnosprawnych. Nadal na uruchomienie czeka zlokalizowany na poziomach -1 i -2 parking samochodowy; nie został wybrany operator obiektu.

Miasto zapowiada też, że w pomieszczeniach zlokalizowanych na obu podziemnych poziomach obiektu wkrótce pojawią się punkty handlowe i gastronomiczne.

"Zainteresowanie tymi powierzchniami jest duże. W pierwszej kolejności wynajęte zostaną cztery lokale na poziomie -1. Mają one powierzchnię od 60 do ponad 500 mkw. W kolejnym etapie wynajętych zostanie pięć lokali na poziomie -2, a na dwóch kondygnacjach zorganizowany zostanie parking dla blisko 250 aut" - podał prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych Arkadiusz Stasica.

Na poziomie -1 powstać ma też Punkt Obsługi Klienta ZTM, w którym będzie można m.in. kupić bilety komunikacji miejskiej.

r

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.