PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań rozważa budowę ul. Nowej Obornickiej

  • pt/pap    28 stycznia 2018 - 13:46
Poznań rozważa budowę ul. Nowej Obornickiej
Poznań rozważa możliwość budowy nowej ulicy zamiast przebudowy i poszerzania obecnej trasy (fot.fotolia)

Poznań rozważa możliwość budowy nowej ulicy zamiast przebudowy i poszerzania obecnej trasy w ciągu ul. Obornickiej w północnej części miasta. To jedna z kluczowych dróg w tej części stolicy Wielkopolski, wyprowadza ruch w stronę Obornik, Piły i Pomorza.
Ulica Obornicka jest w bardzo złym stanie technicznym; jest wąska, kierowcy skarżą się na koleiny i korki. Od lat planowana była jej gruntowna przebudowa. Z analiz Miejskiej Pracowni Urbanistycznej wynika, że optymalnym rozwiązaniem jest budowa ul. Nowej Obornickiej, a następnie remont istniejącej ul. Obornickiej w istniejących granicach pasa drogowego.

Biuro prasowe poznańskiego magistratu podało, że realizacja i dofinasowanie inwestycji będzie prawdopodobnie możliwe dopiero po zakończeniu obecnej perspektywy unijnej, po roku 2022.

Łukasz Olędzki z MPU poinformował, że rozbudowa ulicy w jej obecnym przebiegu musiałaby się wiązać z wyburzeniem nawet kilkunastu nieruchomości w tym m.in. budynku Zespołu Szkół Specjalnych oraz budynków o wartości historycznej.

"Realizacja projektu rozbudowy ul. Obornickiej w obecnym jej przebiegu nastręcza wiele problemów. To m.in. brak możliwości zapewnienia odpowiednich warunków ruchu dla części użytkowników, nieodpowiednia obsługa przyległych terenów usługowych w tym zaplecza parkingowego, czy też potrzeba rozbiórek budynków ze względu na niezbędne poszerzenia tej ulicy" - powiedział.

Jak dodał, istotnym argumentem za odstąpieniem od rozbudowy ulicy Obornickiej w jej obecnym przebiegu są też możliwe konflikty społeczne. MPU zaproponowała wytyczenie ul. Nowej Obornickiej, której powstanie, zdaniem Biura, wiązać się będzie z mniejszą liczbą problemów.

Nowa Obornicka miałaby się zaczynać od ul. Kurpińskiego, łączyłaby się z obecną Obornicką w okolicach ul. Mateckiego. Zarząd Dróg Miejskich będzie aplikował do budżetu miasta o środki na koncepcję drogową, której wykonanie da wsparcie dla pracy miejskich urbanistów.

Według MPU pozostawienie obecnej ul. Obornickiej sprawi, że trasa wylotowa z Poznania nie będzie zamknięta w czasie budowy nowej ulicy. Dopiero po otwarciu Nowej Obornickiej, będzie można przystąpić do prac przy remoncie starej trasy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.