Poznań. Stare Miasto czekają wielkie zmiany

Stare Miasto Poznaniu będzie parkiem kulturowym, co ma poprawić jakość przestrzeni i estetyki tej części stolicy Wielkopolski. Uchwała inicjująca utworzenie parku została już podjęta. Trwają prace nad jej szczegółowymi zasadami.

Poznań. Stare Miasto czekają wielkie zmiany
Odnowiono podcienie Domu Bretanii na Starym Rynku w Poznaniu. Fot. Poznań.pl

– Rewitalizacja obszarów miejskich to jeden z ważniejszych celów działalności władz obecnej kadencji – przypomina Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W tym roku na działania związane z konserwacją zabytków Poznań przeznaczył ponad 4 mln zł, to więcej niż w latach poprzednich. O pół mln zł wzrosła również suma na dotacje konserwatorskie, która teraz wynosi 1,5 mln zł.

Wyremontowana kamienica przy. ul Woźnej w Poznaniu. Fot. Poznań.pl
Wyremontowana kamienica przy. ul Woźnej w Poznaniu. Fot. Poznań.pl

Efekty są już widoczne w najcenniejszym historycznie obszarze miasta. W ramach wieloletniego programu odnowy najcenniejszych komunalnych kamienic przeprowadzono kompleksowe prace remontowo konserwatorskie w kamienicach. Odnowiono podcienie Domu Bretanii na Starym Rynku, a w ramach udzielanych corocznych dotacji z budżetu miasta dofinansowano remonty budynków przy Starym Rynku 41, Świętosławskiej i Wronieckiej. Prowadzone były prace konserwatorskie przy najcenniejszych obiektach sakralnych Poznania: klasztorze jezuitów, zespole klasztornym franciszkanów, czy kościele bernardynów. Dawną świetność odzyskały również inne prywatne obiekty, m.in. okazałe kamienice przy ul. Wrocławskiej czy Wielkiej.

Odnowiony budynek przy ul. Świętoslawskiej. Fot. Poznań.pl
Odnowiony budynek przy ul. Świętoslawskiej. Fot. Poznań.pl

Zostanie odbudowana w swej pierwotnej historycznej formie charakterystyczna kamienica u zbiegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza, zwana przez poznaniaków „Żelazkiem”. Po wielu latach opuszczenia remontu doczeka się pałac Mielżyńskich, którego nowy właściciel przygotowuje się do rozpoczęcia prac renowacyjnych i adaptacyjnych. Zmiany dotyczą również elementów infrastrukturalnych, jak nawierzchnie ulic czy elementów małej architektury (ławki, kosze, donice).

Zabytkowa kamienica przy Szkolnej wkrótce będzie jak nowa. Fot. Poznań.pl
Zabytkowa kamienica przy Szkolnej wkrótce będzie jak nowa. Fot. Poznań.pl

Od 2012 r. właścicielom kamienic w Poznaniu znacznie łatwiej otrzymać dotację z miasta na remont swoich budynków lub ulgę w podatku od nieruchomości. Otrzymane pieniądze mogą przeznaczyć na remont całego budynku, a nie tylko fasady i części dachu. Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje nowa uchwała Rady Miasta Poznania zwalniająca z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości właścicieli tych budynków, w których został wykonany remont elewacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE