PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: W dawnej zajezdni tramwajowej powstanie centrum kulturalno-społeczne

  • KDS    24 lipca 2017 - 20:55
Poznań: W dawnej zajezdni tramwajowej powstanie centrum kulturalno-społeczne
Stara zajezdnia integruje poznaniaków już od trzech lat (fot. poznan.pl)

Poznań ma wyjątkowy pomysł na zagospodarowanie budynków po dawnej zajezdni tramwajowej MPK. Chce zamienić ją w centrum kulturalno-społeczne. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na powstanie koncepcji architektonicznej rewitalizacji, adaptacji i rozbudowy budynku.
• Stara zajezdnia integruje poznaniaków już od trzech lat. W wakacyjne weekendy jej bramy otwierają się dla uczestników akcji "Lato na Madalinie".

• Teraz miasto chce pójść o krok dalej i przeprowadzić kompleksową rewitalizację zajezdni. Dlatego ogłosiło przetarg na koncepcję architektoniczną.  

• Podmioty zainteresowane udziałem w przetargu mogą składać oferty do 24 sierpnia. 

- Opracowanie ma dotyczyć pomysłów na rewitalizację i adaptację dawnej hali wozowni na cele Muzeum Komunikacji Miejskiej, budowy nowego obiektu dla potrzeb urządzenia warsztatu pokazowego Muzeum Komunikacji Miejskiej oraz centrum kulturalno-społecznego dzielnicy Wilda. Dodatkowo mają się w nim znaleźć również koncepcje zagospodarowania dawnego placu manewrowego oraz oszacowanie planowanych kosztów prac projektowych, robót budowlanych i kosztów eksploatacji - czytamy na stronie miejskiego serwisu. 

Poznaniacy chcą postawić na wiedeńskie wzorce

Dodatkowo proponowane przez oferentów koncepcje mają opierać się nie tylko na warunkach zabudowy, przeprowadzonej analizie technicznej obiektu i raporcie z warsztatów społecznych, dotyczących projektowania przyszłości Madaliny. Pod uwagę brana musi być również koncepcja muzeologiczna zaprezentowana w styczniu przez dra Christiana Rappa oraz architekta Gerharda Abla - autorów Wiedeńskiego Muzeum Komunikacji REMISE.

Czytaj więcej: Ostrów Wielkopolski: Wysypisko śmieci zamienili na miejsce wypoczynku

- Otwarte we wrześniu 2014 roku muzeum REMISE stało się natychmiast jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji muzealnych Wiednia. Nowatorski sposób prezentacji historii komunikacji miejskiej na tle historii i rozwoju Wiednia wydał się najbardziej atrakcyjny i możliwy do zastosowania także w Poznaniu - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Urzędnicy informują, że podmioty, które chcą wystartować w przetargu na opracowanie koncepcji dla dawnej zajezdni na ul. Madalińskiego w Poznaniu, mogą się składać oferty do 24 sierpnia. Zwycięzca będzie miał 10 tygodni od momentu podpisania umowy na opracowanie trzech wariantów koncepcji zmian na Madalinie. Po dokonaniu odbioru tych prac przez zamawiającego, w ciągu 6 tygodni, będzie musiał przygotować program funkcjonalno-użytkowy.

Czytaj więcej: Rybnik zagospodarowuje duży kwartał w ścisłym centrum 

- Rozstrzygnięcie pierwszego etapu, a więc wybór koncepcji, powinno nastąpić do końca roku. Program funkcjonalno-użytkowy, który określi potrzebne nakłady i posłuży do opracowania studium wykonalności, powstanie w pierwszym kwartale przyszłego roku - mówi Lech Łangowski z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.

Będą konsultacje z radą osiedla

Miasto chce, by w planowanym w hali wozowni na Madalinie Muzeum Komunikacji Miejskiej - oprócz stałej ekspozycji - znalazło się miejsce również dla wystaw czasowych, zajęć muzealnych i edukacyjnych. Do ich prowadzenia służyć ma dawne zaplecze socjalne hali.

- Nie wykluczamy dobudowania warsztatu pokazowego, w którym możliwa będzie demonstracja niektórych etapów renowacji i rekonstrukcji zabytkowych pojazdów oraz urządzeń technicznych. Prace renowacyjne i rekonstrukcyjne prowadzone będą przez członków Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych. Na placu manewrowym, który dostępny ma być również dla osób niepełnosprawnych, ma zostać zachowany bądź zaznaczony dotychczasowy układ torowisk - precyzują urzędnicy. 

Na terenie dawnej zajezdni ma powstać również centrum kulturalno-społeczne dla dzielnicy Wilda, umożliwiające organizację różnorodnych imprez i wydarzeń. Jego założenia funkcjonalne będą konsultowane z radą osiedla Wilda.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.