PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań. Wartostrada coraz dłuższa

  • pt    26 stycznia 2018 - 17:12
Poznań. Wartostrada coraz dłuższa
Nowy odcinek Wartostrady (fot.poznan.pl)

W Poznaniu trwają odbiory kolejnego etapu trasy rowerowej nazwanej Wartostradą. Prawie dwukilometrowy odcinek na zachodnim brzegu Warty biegnie od Mostu Przemysła do Mostu Królowej Jadwigi. Trasa dla rowerzystów, spacerowiczów i biegaczy ma być zakończona w 2021 roku.
  • Budowa trasy wzdłuż ul. Piastowskiej rozpoczęła się w sierpniu zeszłego roku.
  • To już trzeci odcinek Wartostrady, który powstał w ostatnich latach.
  • Wartostrada budowana jest fragmentami od 2011 roku.

W 2016 roku oddano do użytku trasę o długości 2,34 km od rzeki Głównej do rzeki Cybiny na wschodnim brzegu rzeki Warty. W maju zeszłego roku zakończono budowę odcinka od rzeki Cybiny do mostu Królowej Jadwigi liczącego 1,76 km. Trasa po zachodniej stronie Warty pomiędzy ul. Królowej Jadwigi a ul. Hetmańską ma prawie 2 kilometry.

W II połowie 2018 roku ruszy budowa następnego odcinka Wartostrady, który po stronie Starego Miasta prowadzić będzie od mostu Królowej Jadwigi do Czartorii. Pobiegnie ona dolnym tarasem Warty. Rowerzyści będą mogli wybrać czy chcą jechać drogą wzdłuż murów gazowni i tzw. kontenerów, czy też niżej i bliżej rzeki.

Czytaj też: Rekordowy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego

W 2021 roku powinna się zakończyć budowa odcinka łączącego Wartostradę z Jeziorem Maltańskim, który będzie przechodził pod ul. Jana Pawła II tzw. Śluzą Cybińską. W tym miejscu wykorzystane będą fragmenty dawnych umocnień fortyfikacyjnych.

We wrześniu zeszłego roku miasto podpisało umowę na dofinansowanie Wartostrady. Oprócz budowy i modernizacji dróg rowerowych planowany jest też montaż wzdłuż całej trasy energooszczędnego oświetlenia oraz monitoringu wizyjnego. W projekcie znajduje się też montaż elementów małej architektury, w tym punktów zliczania rowerów, stojaków rowerowych oraz samoobsługowych punktów naprawy rowerów. Dofinansowanie pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miasto pozyskało na ten projekt ponad 16 mln zł. Całość przedsięwzięcia ma kosztować 21,5 mln zł.

Wartostrada budowana jest fragmentami od 2011 roku. Poznaniacy mogą nie tylko jeździć po niej rowerami, ale także biegać i spacerować. Z racji sąsiedztwa rzeki trasa jest w niektórych miejscach zalewana w związku z podnoszącym się poziomem wody w rzece. Nie ma to jednak wpływu na jakość podłoża, a kontrole nawierzchni nie stwierdzają uszkodzeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.